Wtorek, 25 czerwca 2024. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Pianista i kompozytor Remigiusz Knapik odwiedzi Malbork ze swoim projektem Post-punk Pianist

2023-03-16 13:17:28 (ost. akt: 2023-03-16 13:19:51)

W sobotę 18 marca w klubokawiarni Ciekawa wystąpi Remigiusz Knapik. Wstęp w cenie 50 zł. Start koncertu o godzinie 19:00

Post-punk Pianist jest dla Knapika swoistym powrotem do korzeni. Muzyk od wielu lat związany jest ze stylistyką jazzową, progresywno-rockową oraz z muzyką współczesną, niemniej jego korzenie bardzo mocno tkwią w subkulturze nowofalowej i post-punkowej. W jego pojawił się zatem pomysł połączenia tych tak odmiennych względem siebie światów. Z jednej strony daje o sobie znać bogata faktura brzmienia i harmonii, pojawia się mnóstwo przestrzeni na improwizowane kreacje nawiązujące do dziedzictwa jazzu i muzyki współczesnej, a z drugiej dochodzi do głosu uczuciowość i głęboki sentymentalizm. Wszystko to podszyte jest atmosferą sięgającą głębokich i mrocznych zakamarków gotyckiej, zimnofalowej duszy.

Całość koncertu spowita jest transującą formą, orientalnym instrumentarium, ekonomią przestrzeni oraz nieprzewidywalnymi improwizacjami. Remigiusza Knapika cechuje bardzo charakterystyczne brzmienie będące syntezą fortepianu i tajemniczo brzmiącej polifonicznej elektroniki, która subtelnie wzbogaca rezonans strun akustycznego instrumentu.

Post-punk to nie tylko stylistyka muzyczna, ale przede wszystkim sposób patrzenia na świat. Artystów z tak szeroko pojętego kręgu cechuje otwartość na rozmaite stylistyki, bogata różnorodność środków czy choćby pełne zamiłowania docieranie do esencji wielu gatunków. Muzyka, literatura, sztuki wizualne – wszystko to staje się jednością, a za nimi zawsze kryje się konkretne przesłanie, opowieść oraz cała paleta emocjonalnej wrażliwości – podkreśla artysta.

Kup bilet.