Wtorek, 21 maja 2024. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Dzień Liczby Pi w Technikum nr 3

2023-03-16 09:40:41 (ost. akt: 2023-03-16 09:44:09)

We wtorek 14 marca 2023 uczniowie Technikum nr 3 w Malborku po raz kolejny celebrowali Światowy Dzień Liczby Pi, obchodzony także jako dzień urodzin sławnego matematyka Alberta Einsteina.

W ramach obchodów szkolnego święta kontynuowano rywalizacje uczniowskie w recytacji rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi oraz w szybkości układania kostki Rubika.

Uczniowie wykazali się niezwykłą zaciętością, jeśli chodzi o naukę kolejnych cyfr rozwinięcia. Najlepszym okazał się uczeń klasy 1K Mikołaj Gryze kształcący się w zawodzie technik informatyk , który bez pomyłki wyrecytował 127 cyfr (!!!) bijąc tym samym ponad dwukrotnie rekord szkoły, który należał do absolwenta z lat ubiegłych i wynosił 62 cyfry. Warto wspomnieć, że rekord ten został pobity w dniu dzisiejszym kilkukrotnie, bo pobili go także Piotr Guliński z klasy 4L kształcący się w zawodzie technik logistyk (108 cyfr), Magdalena Bisewska z klasy 1HT kształcąca się w zawodzie technik hotelarstwa (64 cyfry) oraz Nikola Wiktor z 4GH (63 cyfry) kształcąca się w zawodzie technik hotelarstwa. Niespodzianką dla wszystkich okazała się recytacja rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi zaprezentowana przez Aleksandra Jarkuszewicza z klasy 1Ip (technik programista), który 100 cyfr rozwinięcia wyrecytował w języku angielskim!

Najszybszym w układaniu kostki Rubika okazał się Bartosz Kuna z klasy 4K ( technik informatyk), który ułożył kostkę w 35:44 s, próbując pobić swój własny, ubiegłoroczny rekord wynoszący 31,37s.

Ponadto w tym dniu nauczyciele matematyki przygotowali dla uczniów szereg matematycznych „głowołamaczy”, z których każdy, po rozwiązaniu pozwalał na odsłonięcie na szkolnym korytarzu matematycznego hasła tego dnia – myśli sławnego Jubilata Alberta Einsteina: „Nie przejmuj się, jeżeli masz problemy z matematyką. Zapewniam Cię, że ja mam jeszcze większe”. To myśl, która ma dodać otuchy zwłaszcza tym, którzy napotykają trudności w nauce tego ścisłego przedmiotu.

Obchody dnia Liczby Pi osłodziły wypiekane przez uczniów ciasteczka i babeczki specjalnie – tematycznie dekorowane na tę okazję, a sponsorami nagród dla zwycięzców były: Restauracja Papa’s mieszcząca się w Malborku przy ul. Piastowskiej, która, ku radości młodzieży, przekazała dwa vouchery do wykorzystania w Restauracji, a także Sztumska Hurtownia „u Stacha”, sztumski sklep Internetowy „tomasztum” oraz Biuro Ubezpieczeń Mariusz Wiśniewski Malbork.

Organizacją dnia zajęły się nauczycielki matematyki: Marlena Glosa, Iwona Statkiewicz, Paulina Boczek, Beata Bisewska oraz Marzena Zalewska, które bardzo dziękują młodzieży za zaangażowanie oraz niezawodnym sponsorom za wsparcie.