Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

W Malborku i gminie Kościerzyna ruszają pomorskie Zielone Innowacje

2023-03-10 13:57:03 (ost. akt: 2023-03-10 13:58:50)

Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation zaprasza mieszkanki i mieszkańców Miasta Malborka i Gminy Kościerzyna do udziału w cyklach warsztatów, których efektem będzie zaprojektowanie lokalnych Zielonych Innowacji. Projekt angażuje osoby, które czują potrzebę ekologicznych zmian w swoim otoczeniu i chcą mieć realny wpływ na jakość środowiska.

Aktualnie trwa rekrutacja do dwóch zespołów, które wiosną rozpoczną prace. Na pełen cykl warsztatów składają się cztery sześciogodzinne spotkania prowadzone metodą Design Thinking przez ekspertki w tej dziedzinie. Po cyklu warsztatów odbędzie się konferencja Lokalne Forum Międzysektorowe, na której w szerszym gronie zostaną zaprezentowane efekty pracy zespołu.

“Zgodnie z misją projektu Zielone Innowacje, w skład zespołu wchodzą osoby reprezentujące trzy sektory: samorząd, biznes i ngo”- opowiadała o projekcie koordynatorka Natalia Siuda- Piotrowska- “Celem każdego interdyscyplinarnego zespołu będzie zaprojektowanie konkretnych rozwiązań na lokalne wyzwania klimatyczne.”

Głównym obszarem, którym zajmiemy się w Gminie Kościerzyna jest samowola budowlana na terenach atrakcyjnych turystycznie. Warsztaty zaplanowane są w terminach: 29.03, 19.04, 17.05, 31.05, w godzinach 9.00-15.00.

Warsztaty w Malborku obejmą tematy rewitalizacji terenów zielonych wokół odbudowanych budynków, retencjonowania wody (mała retencja, ogrody deszczowe) oraz "odbetonowania" i zazielenienia terenów wzdłuż traktu Jana Pawła II. Warsztaty w Malborku odbędą się w w terminach: 23.03, 13.04, 11.05, 25.05.2023, w godzinach 9.30-15.30.

Warsztaty Zielonych Innowacji to jeden z etapów realizowanego przez gdańską Fundację Inicjowania Rozwoju UP Foundation projektu o pełnej nazwie “Dialog i współpraca międzysektorowa motorem wdrażania zielonych innowacji w regionie”. Celem programu jest budowanie kultury współpracy i dialogu społecznego w obszarze środowiska i ekologii między lokalnymi społecznościami oraz jednostkami samorządu terytorialnego w sześciu gminach Pomorza. Program został już z sukcesem wdrożony w Gminach Gdańsk, Żukowo, Pruszcz Gdański i w Mieście Lęborku.

Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation ma ponad 11 letnie doświadczenie w budowaniu dialogu między różnymi środowiskami - samorządem, biznesem i NGO. Działania fundacji, pozwalają tworzyć partnerstwa na rzecz wyzwań społecznych i ekologicznych.

Do zespołów roboczych w Mieście Malborku i Gminie Kościerzyna mogą dołączyć przedstawicielki i przedstawiciele wszystkich sektorów: samorządu, biznesu, organizacji pozarządowych, a także mieszkanki i mieszkańcy oraz media. Zgłoszenia do udziału przyjmowane są do 20 marca 2023, mailowo na adres kontakt@upfoundation.pl.

Więcej o projekcie: www.forumrozwoju.org.pl/zielone-innowacje
Facebook Zielone Innowacje: www.facebook.com/ZieloneInnowacje

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Budżet projektu wynosi 91 172,40 euro.