Sobota, 25 marca 2023. Imieniny Bolka, Cezaryny, Marioli

113 drzew dla Malborka dzięki działaniom I LO w Malborku

2023-03-10 09:38:17 (ost. akt: 2023-03-10 10:20:13)

Program Polska Stolica Recyklingu rozstrzygnięty! Najlepszą placówką oświatową została Szkoła Podstawowa Specjalna nr 112 w Poznaniu. Na podium znalazły się także Szkoła Podstawowa nr 1 z Kielc oraz I Liceum Ogólnokształcące w Malborku, które zdobyło nagrodę specjalną ufundowaną przez InPost w postaci bonu w wysokości 10 000 zł. Miasto Malbork otrzymało dyplom oraz bon na 113 drzew. Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

W programie wzięło udział kilkadziesiąt placówek oświatowych z całej Polski. Zadanie z jakim mierzyły się szkoły, przedszkola, instytucje kultury podzielone zostało na dwa etapy: pierwszy polegał na przygotowaniu fotorelacji o tym jak postępować z małymi elektrośmieciami, drugi na zbiórce elektroodpadów. I Liceum Ogólnokształcące z Malborka zebrało aż 13 902 punkty, co pozwoliło na zajęcie 3 miejsca.
http://m.82-200.pl/2023/03/orig/bony-na-elektryczny-las-malbork-9161.jpg
Posadzimy Elektryczny Las
Dodatkową nagrodą w Programie są sadzonki drzew. „Wspólnie z mieszkańcami Malborka zasadzimy 113 drzew. Elektryczny las będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by segregować elektryczne śmieci, ale przyniesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób” – podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Edukacja ekologiczna poza schematami
Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast, ale także do szkół, instytucji kultury, jednostek miejskich. „Główna idea programu opiera się na niestandardowej, praktycznej edukacji ekologicznej. Z jednej strony zachęcaliśmy miasta do grywalizacji w zbiórce elektrycznych śmieci, z drugiej zaangażowaliśmy uczniów i mieszkańców do aktywnego włączenia się w kampanię na rzecz ochrony środowiska. Gratuluję malborskiej szkole wygranej, a wszystkim Miastom i szkołom uczestniczącym w Programie zaangażowania i determinacji oraz troski o środowisko naturalne. Udział w Polskiej Stolicy Recyklingu jest dowodem na to, że tworzymy dziś „smart community”, która wyróżnia się wysoką świadomością ekologiczną” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Wszystkie szczegóły wraz z regulaminem i harmonogramem znajdują się na stronie www.polskastolicarecyklingu.pl.

http://m.82-200.pl/2023/03/orig/dyplom-dla-miasta-za-uczestnictwo-malbork-9162.jpg