Sobota, 24 lutego 2024. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Otwarcie wystawy "Zaginione podobozy. Pruszcz Gdański - Rusocin w Muzeum Miasta Malborka

2023-03-08 09:32:28 (ost. akt: 2023-03-08 10:02:33)

We wtorek 7 marca w Muzeum Miasta Malborka zaprezentowano wystawę czasową pt. "Zaginione podobozy. Pruszcz Gdański - Rusocin.

Plansze z wystawą przyjechały do Malborka wypożyczone z Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim. Wystawa była prezentowana wcześniej w Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim.
Podczas otwarcia wystawy w Malborku, prezentacji materiału dokonał jeden z autorów scenariusza wystawy Bartosz Gondek.

Ekspozycja odpowiada na zadawane latami pytanie- gdzie dokładnie znajdowały się owiane ponurą sławą podobozy KL Stutthof w Pruszczu i Rusocinie? Przez ponad 70 lat zagadka ta zajmowała historyków oraz mieszkańców Pruszcza Gdańskiego i okolic. Wystawa to 13 plansz, ukazujących lotnicze zdjęcia miasta i lotniska z jesieni i zimy 1944 r. Dowiemy się z nich, gdzie znajdowały się podobozy KL Stutthof w Pruszczu Gdańskim i Rusocinie. W jednym z nich „służyła” niesławna Wanda Klaff, jedna z najbardziej sadystycznych nadzorczyń KL Stutthof.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00 w siedzibie Muzeum Miasta Malborka.