Wtorek, 26 września 2023. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

W roku Kopernika podpisano porozumienie w zakresie dalszego rozwoju Szlaku Kopernikowskiego

2023-03-02 12:06:58 (ost. akt: 2023-03-02 13:37:42)

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Jego obchody w województwie pomorskim oficjalnie zainaugurowano 1 marca. Tego dnia w Hevelianum w Gdańsku odbyła się konferencja, podczas której podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie dalszego rozwoju Szlaku Kopernikowskiego.

Podpisy pod dokumentem złożyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, członkini Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Aneta Jędrzejewska, przedstawiciele miast: Gdańska, Malborka, Sztumu i Kwidzyna, a także instytucji kultury i nauki: Hevelianum w Gdańsku, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.

Działania w ramach porozumienia służyć będą wzmacnianiu atrakcyjności i walorów turystycznych regionu poprzez promocję Szlaku Kopernikowskiego na terenie województwa pomorskiego

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości jej uczestnicy mogli wysłuchać wykładu naukowego „Niebo AstroCamery okiem Kopernika”, który poprowadził Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

Inauguracji towarzyszyło również otwarcie wystawy plenerowej „Mikołaj Kopernik. Ponad Czasem”, która przybliża fakty i ciekawostki z życia wybitnego astronoma.

Ponadto, we współpracy z Fundacją Kreska im. Janusza Christy powstał specjalny zeszyt edukacyjny z przygodami Kajtka i Koka w kosmosie. Ma on zachęcić najmłodszych czytelników do lepszego poznania postaci Mikołaja Kopernika.

informacja: materiał prasowy PROT