Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Zjednoczeni w różnorodności – zajęcia uczniów Technikum nr 3 o UE w przedszkolu

2023-02-28 13:55:12 (ost. akt: 2023-02-28 13:58:42)

„Zjednoczeni w różnorodności”- taki tytuł nosiły kolejne zajęcia przeprowadzone w ramach innowacji „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem”, w grupie dzieci sześcioletnich – zerówce „Fiołki” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Malborku. Tym razem w gronie Młodszych Ambasadorów znaleźli się uczniowie klasy pierwszej kształcący się w zawodzie technik informatyk i technik programista Technikum nr 3 w Malborku: Marcel Rutkowski, Jakub Wąsik i Ignacy Chrząstowski.

„Zjednoczeni w różnorodności” to motto Unii Europejskiej. Oznacza, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie.

Motto, które pięknie odzwierciedla również współpracę, pomoc, przyjaźń i różnorodność grupy sześciolatków. Dzieci, aby wykonać niektóre zadania i osiągnąć efekt, musiały pracować wspólnie. W ten sposób np. ułożyły złożoną z wielu kawałków mapę - puzzle zjednoczonej Europy.

Oglądając krótki film – widok Europy z pokładu samolotu, prezentację o Unii Europejskiej, słuchając hymnu Europy –„Oda do radości” i hymnu Małego Europejczyka zaśpiewanego przez kukiełkę Teleskopka, poznały historię, ojców założycieli i symbole Unii Europejskiej. Na mapie zjednoczonej Europy zobaczyły 27 krajów tworzących Unię. Poznały maskotkę Syriusza, który też jest jednym z symboli Wspólnoty. Jego nazwa pochodzi od nazwy najjaśniejszej z gwiazd. Syriusz to postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi, ubranej w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej.

Ponad godzinne zajęcia dzieci spędziły bardzo aktywnie. Uważnie słuchały bajki o krajach unijnych i mitu o Europie, bezbłędnie też odpowiadały na pytania dotyczące ich treści. Układały mapę zjednoczonej Europy, kolorowały flagi krajów wchodzących w skład UE, opisywały flagę UE i jej symbolikę.

Zajęcia zakończyły się odciśnięciem dłoni pomalowanych w kolorach unijnych: żółtym i niebieskim na białym brystolu – zadanie to symbolizowało temat naszych zajęć – „zjednoczeni w różnorodności” – jesteśmy różni, jak te dłonie i ich odciski, ale skupiamy się na wykonaniu wspólnego zadania. Oczywiście wśród odcisków nie zabrakło dłoni naszych ambasadorów.

Zajęcia nie udałyby się, gdyby nie olbrzymia praca uczniów Technikum nr 3, którzy nie tylko prowadzili część zajęć, ale też wspólnie i bardzo aktywnie pracowali z dziećmi pod opieką p. Iwony Krauze nauczycielki historii.

informacja i zdjęcia: Technikum nr 3 w Malborku