środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Spotkanie autorskie z Andrzejem Kasperkiem w I LO

2023-02-28 13:47:16 (ost. akt: 2023-02-28 13:49:14)

24 lutego 2023 r. w zabytkowej auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku odbyło się spotkanie autorskie z panem Andrzejem Kasperkiem - pisarzem, badaczem literatury, eseistą, dr nauk humanistycznych i nauczycielem.

Przed wydarzeniem pisarz został oprowadzony po szkole przez panią dyrektor Hannę Lalak, gdzie największe wrażenie wywarła historyczna aula i zaglądający w jej okna, ponad 130-letni dąb, pomnik przyrody. W spotkaniu uczestniczyły cztery klasy: 1A, 1B, 2B, 3B wraz z opiekunami, zasiadając w klimatycznie przygotowanej scenerii, oddającej ducha biblioteki.

Po oficjalnym powitaniu przybliżającym postać twórcy, prowadząca spotkanie Izabela Łukasiewicz przytoczyła cytat autora: Kiedyś uczeń gimnazjum spytał mnie: ale po co ja mam czytać? Mnie to tak męczy. Bezczelnie, ale szczerze. Odpowiedziałem mu bez złości: bo czasem znajdziesz książkę, która stanie się balsamem dla skołatanej duszy. Czasem jakieś zdanie z wiersza podpowie ci jak żyć. A innym razem lektura będzie jak kąpiel w chłodnej rzece w bardzo upalny dzień. I po to warto czytać!

Pan Andrzej Kasperek podziękował za trafny wybór cytatu, który był, jak się okazało, doskonałym początkiem spotkania z młodzieżą. Gama podejmowanych tematów była szeroka – od ulubionych książek i ważnych filmów, najważniejszych pisarzy i przyjaciół, po plany pisarskie. Autor przez pryzmat swojego życia i twórczości pokazał uczniom niezliczone możliwości obcowania z literaturą. Zadebiutował, jak sam mówi, dość późno, bo po 50- tym roku życia, choć miał pragnienie, by nastąpiło to wcześniej, jak u Bohumila Hrabala, jednego z ulubionych pisarzy.

W 2010 roku ukazała się pierwsza książka „Back in the DDR i inne opowiadania” nominowana do Finału Nagrody Literackiej Gdynia 2011. Jego dorobek pisarski to również tom opowiadań „Koronczarka” oraz zbiór esejów „Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie”, który to biblioteka szkolna otrzymała ze specjalną dedykacją.

Pan Andrzej Kasperek jest także redaktorem Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego „Prowincja”, współpracuje z Klubem Nowodworskim, Żuławskim Parkiem Historycznym oraz Żuławskim Ośrodkiem Kultury. Jako miłośnik i piewca naszej małej ojczyzny jest autorem książki „Mój płaski kraj. Żuławy”. Obecnie, jak sam mówi, pracuje nad kolejnymi jej częściami, trylogią.

W swojej gawędzie odniósł się także do czytelnictwa i bibliotek, bo dla autora biblioteki to pamięć świata. Sam jest maniakiem czytania i nałogowym nabywcą książek. Jego zbiory osiągnęły ponad cztery tysiące woluminów.

Dla Andrzeja Kasperka czytanie to drogowskaz, latarnia morska, często instrukcja, recepta czy podpowiedź jak żyć. Jako pisarz, ale też czynny pedagog, promuje taką postawę!

- I to jest naszym przesłaniem dla młodzieży. Spotkanie było niezwykle interesujące, tylko zbyt szybko minęło! – mówią organizatorki, Izabela Łukasiewicz i Leokadia Prędota.

informacja i zdjęcia: I LO w Malborku