Piątek, 14 czerwca 2024. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Europejskie spotkanie w Technikum nr 3

2023-02-24 13:32:09 (ost. akt: 2023-02-24 13:37:09)

W związku z realizacją w Technikum nr 3 w Malborku programu EPAS – Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego w czwartek, 23 lutego 2023 r. w sali konferencyjnej „Przy Orliku odbyło się spotkanie z panią Magdaleną Adamowicz – posłanką do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Celem spotkania było przybliżenie młodzieży zasad funkcjonowania oraz pracy w strukturach Parlamentu Europejskiego. Poniżej relacja:

Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej lekcji historii Unii Europejskiej, którą poprowadzili uczniowie naszej szkoły: Małgorzata Onisk, Patrycja Kochańska oraz Robert Ozga – Młodsi Ambasadorzy EPAS. Tuż po nich, nieco starsze Ambasadorki – p. Iwona Krauze i p. Agnieszka Jeromin zaprezentowały dotychczasowe główne działania naszej szkoły dotyczące działań w programie. Następnie przyszła pora na wystąpienie pani Adamowicz, która przedstawiła swoje działania w Parlamencie Europejskim, a także wyraziła uznanie dla osiągnięć naszej szkoły w zakresie promowania edukacji europejskiej. Asystent pani Adamowicz przybliżył szczegółowe informacje dotyczące struktur Unii Europejskiej, a podczas prezentacji młodzież miała okazję wykazać się wiedzą oraz przedstawić swoje własne pomysły dotyczące podziału środków z budżetu UE, które poddawane były głosowaniu wszystkich uczestników spotkania niczym na prawdziwych obradach posłów w Parlamencie Europejskim.

W bloku pytań zadawanych naszej gościni pojawiły się te dotyczące motywacji do zostania Europosłanką, sposobu, w jaki można kandydować do Parlamentu Europejskiego, prac poszczególnych komisji i tego, w jaki sposób europosłom „sprawdza się obecność” w pracy. Poruszona została też obecna rola naszego kraju w kontekście wojny w Ukrainie. Uczniowie najaktywniej uczestniczący w dyskusji i zadający pytania zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Pani Magdalena Adamowicz podkreśliła również wagę młodych ludzi w walce z mową nienawiści oraz udziałem w wyborach niezależnie od wyznawanych poglądów. Skierowała do młodzieży ważne słowa o tym, aby nie bali się popełniać błędów, bo dzięki nim można się doskonalić w działaniu. Zaznaczyła też istotną rolę mniejszych miejscowości w budowaniu lokalnych społeczności, które nie tylko korzystają z zasobów funduszy europejskich, ale również przypominają o tym, skąd się wzięły.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 4ARp, 4GTu oraz 4iPs wraz z nauczycielami, uczniowie – Młodsi Ambasadorzy programu EPAS oraz członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego. Program spotkania został przygotowany przez Starszych Ambasadorów EPAS – p. Iwonę Krauze, p. Agnieszkę Jeromin oraz p. Jana Stawickiego.