Niedziela, 14 lipca 2024. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

„Zaginione podobozy. Pruszcz Gdański – Rusocin” - Muzeum Miasta Malborka zaprasza na wystawę

2023-02-22 09:48:55 (ost. akt: 2023-02-22 10:52:09)

Od 7 marca 2023 r. w Muzeum Miasta Malborka dostępna będzie wystawa czasowa pt. „Zaginione podobozy. Pruszcz Gdański – Rusocin”, wypożyczona z Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim. Wystawa była prezentowana wcześniej w Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim. Dzięki nawiązanej współpracy będą mogli ją obejrzeć także mieszkańcy Malborka.

Ekspozycja odpowiada na zadawane latami pytanie- gdzie dokładnie znajdowały się owiane ponurą sławą podobozy KL Stutthof w Pruszczu i Rusocinie? Przez ponad 70 lat zagadka ta zajmowała historyków oraz mieszkańców Pruszcza Gdańskiego i okolic. Wystawa to 13 plansz, ukazujących lotnicze zdjęcia miasta i lotniska z jesieni i zimy 1944 r. Dowiemy się z nich, gdzie znajdowały się podobozy KL Stutthof w Pruszczu Gdańskim i Rusocinie. W jednym z nich „służyła” niesławna Wanda Klaff, jedna z najbardziej sadystycznych nadzorczyń KL Stutthof.

Dodatkowo zwiedzający będą mogli zobaczyć pamiątki lotnicze, w tym nielicznie zachowane elementy samolotów Focke Wulf Fw 190, składanych w montowni samolotów w Królewie (Königsdorf).

Powstanie wystawy „Zaginione podobozy Pruszcz Gdański – Rusocin” to efekt współpracy historyków Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim z zaprzyjaźnionymi historykami i archeologami z innych instytucji, a także pasjonatami historii II Wojny Światowej, samorządowcami oraz mieszkańcami miasta i gminy. Autorami scenariusza są Bartosz Gondek i Marek Kozłow.

Otwarcie wystawy odbędzie się 7 marca br. (wtorek) o godz. 17:00. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godz. od 10-16 w siedzibie Muzeum Miasta Malborka."
http://m.82-200.pl/2023/02/orig/zaginione-podobozy-plakat-9104.jpg