Sobota, 3 czerwca 2023. Imieniny Anatola, Leszka, Tamary

Ponad 25 tysięcy dzieci i młodzieży już programuje w stylu retro w trakcie bezpłatnych warsztatów “Koduj z Gigantami - Retroprogramowanie”

2023-02-20 14:09:10 (ost. akt: 2023-02-20 14:10:35)

Dzieci i młodzież z całej Polski już wyruszyły w przeszłość śladami najpopularniejszych gier razem z Gigantami Programowania! 4 lutego oficjalnie wystartowała bezpłatna akcja edukacyjna “Koduj z Gigantami”, w trakcie której uczestnicy uczą się podstaw programowania, a przy tym poznają gry z czasów młodości swoich rodziców. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem MEiN, Sekretarza Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM, GovTech Polska, ORE, NASK, Burmistrza Miasta Malbork Marek Charzewski oraz licznych włodarzy miast, w których odbędą się zajęcia.

Tylko do tej pory na bezpłatne zajęcia w lutym zapisało się już ponad 25 tysięcy dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 roku życia, a rekrutacja wciąż trwa. W trakcie 12 edycji “Koduj z Gigantami”, której motywem przewodnim są gry retro, dzięki wykorzystaniu wielu nowoczesnych środowisk programowania łączymy ze sobą świat dzieci i świat rodziców, a kluczem do tego są właśnie gry komputerowe.

Uczestnicy “Koduj z Gigantami” mają okazję poznać takie środowiska i języki programowania jak np. Minecraft Education Edition, Scratch, App Inventor, Python, C# i C++, a także dowiedzieć się, jak tworzyć strony internetowe.
W 12 edycji wydarzenia wzięło udział ponad 100 młodych mieszkańców Malborka i okolicznych miejscowości. 4 i 5 lutego uczestnicy w Malborku poznali podstawy programowania w świecie retro gier.

Warsztaty odbywają się stacjonarnie w ponad 100 miastach w całej Polsce oraz online w dniach od 4 do 26 lutego 2023. Zapisy na wydarzenie wciąż możliwe są na stronie www.kodujzgigantami.pl .

O akcji “Koduj z Gigantami”
“Koduj z Gigantami” to organizowana już od 7 lat ogólnopolska akcja bezpłatnych warsztatów programistycznych dla dzieci i młodzieży. Organizatorem wydarzenia jest szkoła programowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania. Obecna edycja wydarzenia jest już 12 z kolei!

Wszystko zaczęło się od 50 uczniów w Warszawie, a obecnie w akcji biorą udział dziesiątki tysięcy uczestników z całej Polski - stacjonarnie i online, a także młodzi fani kodowania w ponad 10 państwach na świecie.

Z edycji na edycję rośnie liczba uczestników oraz miejsc, w których odbywają się warsztaty, ale idea wydarzenia wciąż pozostaje ta sama - chcemy pokazać, że programowanie nie ma granic. Przygodę z programowaniem może zacząć każdy, niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania. Tylko do tej pory do udziału w tej edycji zapisanych jest ponad 25 tysięcy uczestników - mówi Dawid Leśniakiewicz, jeden z organizatorów wydarzenia i co-founder szkoły Giganci Programowania.

Co o zajęciach mówią sami uczestnicy?
Specjalnie dla uczestników zajęć został uruchomiony dedykowany kanał na platformie Discord, na której uczniowie mogą m.in. podzielić się wrażeniami po odbytych warsztatów. Jak wyglądają opinie ich i ich rodziców?
“Bardzo Super Zajęcia Z Darmowych Zajęć Programowania Scratcha”
“Zajęcia z c# były spoko. Pewnie niedługo się zapiszę”
“Zajęcia z panią Dominiką były super :LIKE: Rodzice mówią że śmieszna gra”
“Polecam dzisiejsze warsztaty kzg C++ z panią Dominiką, były mega:)”
“Zajęcia fajne, wszystko dobrze wytłumaczone, zrobiliśmy w c# grę w wisielca :)”
“Bezpłatne warsztaty z Pythona były świetne! Bardzo dużo się nauczyłem”
“Hejka! Zajęcia były świetnie, bardzo dobrze wszystko było tłumaczone, i ogółem zacząłem rozumieć język C++. (Propsy dla trenera za super lekcję)”
“Syn miał dzisiaj warsztaty ze Scratch, od razu po poprosił o pełny kurs więc jest dobrze”.


Dla uczestników warsztaty są okazją do postawienia pierwszych kroków w programowaniu, ale też poznania gier, którymi zachwycali się ich rodzice oraz dowiedzieć się wiele ciekawostek o technologiach, w jakich były tworzone. Rodzice zapisanych uczniów natomiast mogą wybrać się w sentymentalną podróż i przypomnieć sobie tytuły ulubionych rozgrywek, a także wziąć udział w edukacyjnym webinarze z psychologiem dziecięcym Aleksandrą Beltą-Iwacz, prowadzącą profil @mamologia na Instagramie o tym jak zrozumieć dziecko w świecie otoczonym przez nowe technologie.