środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

166 tysięcy, a to nie koniec! Malbork znowu zagrał z WOŚP!

2023-01-30 11:29:52 (ost. akt: 2023-01-30 17:09:47)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

29 stycznia w auli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Malborku odbyło się malborskie granie w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbiórka przebiegała pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”, a zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń.

W Malborku już od kilku lat granie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy trwa o wiele dłużej niż w finałową niedzielę. Atrakcje tegorocznego finału odbywały się w kolejne styczniowe weekendy, a przekazane przez darczyńców przedmioty można było licytować przez cały miesiąc. Niektóre z aukcji jeszcze trwają, ostatnie licytacje zakończą się 10 lutego.

Pierwsze wydarzenie miało miejsce jeszcze w grudniu. Były to warsztaty florystyczne w Szkole Łacińskiej poprowadzone przez właścicieli Emma Antyki i Dekoracje, podczas których można było stworzyć piękne kompozycje świąteczne.

13 stycznia w Spiżarni Malborskiej wystąpił zespół Amber Chant. Dzień później odbył się Maraton Fitness dla WOŚP z Aktywnie z Molkami a wieczorem w Pubie Baszta można było wziąć udział w koncercie Otwartych Gitar połączonym z licytacjami na rzecz tegorocznej zbiórki.

22 stycznia kwestowano na Strzelnicy Trofeum w Nowej Wsi Malborskiej. To kolejny rok, w którym Sztab Malbork gra wspólnie z gminą wiejską.

Finałowy weekend był pełen atrakcji muzycznych, sportowych oraz kulturalnych. W piątek 27 stycznia w KluboKawiarni CieKawa odbyła się Rockoteka, na której zagrał DJ Czester. Sobota 28 stycznia rozpoczęła się od sportowych akcentów - na bulwarze nad Nogatem odbył się Parkrun dla WOŚP, na lodowisku miejskim turniej hokejowy, a w Ratuszu Staromiejskim odbywały się rozgrywki w ramach Turnieju Szachowego.

W szkole Łacińskiej mieszkańcy mogli obejrzeć 3 spektakle - Halloween'owa gwiazdka, Czucie i Wiara w wykonaniu Teatru Dwa Słowa oraz monodram Violetty Janowiak "To co kobieta powinna". Dzień zakończył się koncertem, w którym rap łączył się z rock'iem. W klubokawiarni Ciekawa wystąpili zespół Worries oraz Elciak, Piti, Languś, Roni.

W dniu finału, w niedzielę 29 stycznia Radio Malbork nadawało specjalny program, w którym prezentowano materiały związane z akcjami lokalnych sztabów. Łączono się na żywo z reporterkami działającymi na miejscu wydarzeń.

W hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 odbył się rodzinny turniej dwójek siatkarskich, a nad Nogatem od godziny 11:00 malborskie Morsy szykowały się do wspólnej kąpieli poprzedzonej licznymi atrakcjami oraz aukcjami, na których można było zgarnąć naprawdę ciekawe przedmioty.

Wielki Finał odbył się w Szkole Podstawowej nr 5 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1)
Kawiarenka pod Aniołami, stoiska szkolne i firmowe jak zwykle przyciągnęły mieszkańców rozmaitością wystawionych tam smakołyków i przedmiotów, które można było "zakupić" w ramach wsparcia dla WOŚP. Na scenie występiły artystyczne zespoły z malborskich szkół, Zespół Pieśni i Tańca "Malbork" oraz grupy Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Ze sceny licytowano też liczne przedmioty przekazane przez darczyńców. Najmłodsi mieszkańcy Malborka, podopieczni Niepublicznego Przedszkola Czerwony Kapturek, jak co roku wzięli udział w licytacji obrazu. Tym razem ich galerię zasili praca Teresy Bekier wylicytowana za kwotę 1600 zł. Złote kolczyki wylicytowano za 2100 zł, a kolacja z burmistrzem Malborka sporządzona przez Karolinę Wiejak osiągnęła kwotę 600 zł.

Tegoroczny finał w takiej formie powrócił po pandemicznej przerwie, była to więc okazja do podziękowań. Marta Wróblewska - szefowa malborskiego sztabu WOŚP, przekazała na ręce dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Elżbiety Sumowskiej pamiątkowe serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za wieloletnie wsparcie działań fundacji.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podczas 31. Finału to 120 tysięcy wolontariuszy i 1653 sztaby w Polsce i na świecie, ale przede wszystkim otwarte serca Polaków, którzy od ponad 30 lat wspierają działania fundacji Jurka Owsiaka.

W Malborku kwestowało 158 wolontariuszy, ale malborski sztab jak co roku mógł liczyć na wsparcie szeregu osób, instytucji, malborskich firm i organizacji, za którą wędrują do nich ogromne podziękowania.

A tak prezentuje się wstępne podsumowania wspólnego grania.
31. Finał - stan na 30.01.2023 r.

Kwota deklarowana: 166 637,52 zł
eSkarbonka: 14 033,00 zł

Cały czas trwają aukcje internetowe. Zachęcamy do licytacji!

Galerie z innych wydarzeń: