środa, 24 lipca 2024. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

"TAK dla In vitro" - w Malborku zbierano podpisy pod projektem ustawy

2023-01-23 20:00:54 (ost. akt: 2023-01-23 20:11:00)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

W poniedziałek 23 stycznia na Placu Kazimierza Jagiellończyka w Malborku odbyła się konferencja prasowa posłanek Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej z udziałem europosłanki Magdaleny Adamowicz, Burmistrza Miasta Malborka Marka Charzewskiego i Starosty Powiatu Malborskiego Mirosława Czapli. Na miejscu trwała zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "TAK dla Invitro".

Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji. Systemowy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu, bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny – zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć na własną rękę.

Organizatorzy akcji mają czas do końca stycznia na zebranie 100000 podpisów pod projektem ustawy. Ta liczba została już dawno osiągnięta, a podpisy zbierane są nadal aby pokazać jak wielkie jest wsparcie społeczeństwa dla tego ważnego projektu. Jak podkreślają organizatorzy by pokazać "jaka drzemie w nas siła".

Więcej o akcji.