Niedziela, 5 lutego 2023. Imieniny Agaty, Filipa, Justyniana

Wystawa o rejsach śmierci więźniów KL Stutthof w Muzeum Miasta Malborka

2023-01-23 09:34:16 (ost. akt: 2023-01-23 09:39:18)

Muzeum Miasta Malborka oraz Stowarzyszenie „EUREKA” zapraszają na wystawę „Rejs śmierci. Ewakuacja morska więźniów KL Stutthof w 1945 r.”.

Wystawa służy poznawaniu historii tzw.,,rejsów śmierci" i tysięcy ofiar, którym udało się przetrwać koszmar wojny w obozie koncentracyjnym, by w ostatnich jej dniach zginąć za burtą barki w wodach Bałtyku, czy u wybrzeży Neustadt, Lauterbach, Flensburga.

Jaśniejszą kartą tej historii jest dotarcie jednego z transportów na duńską wyspę Moen, gdzie lokalna społeczność objęła opieką więźniów, a dzięki wsparciu Duńskiego Czerwonego Krzyża, wielu z nich udało się uratować.

Największy dramat z udziałem więźniów ze Stutthofu rozegrał się 3 maja 1945 r. w Zatoce Lubeckiej, gdzie tuż przed wyzwoleniem zbombardowane zostały nieoznakowane białymi flagami statki z tysiącami więźniów obozów koncentracyjnych na pokładzie.

Autorką wystawy jest Pani Elżbieta Grot, kustosz i wieloletni Kierownik Działu Naukowego Muzeum Stutthof, autorka książek "Ewakuacja morska więźniów KL Stutthof przez Rugię do Danii w 1945r.", a także "Śladami marszu śmierci więźniów KL Stutthof. Pani Grot za wieloletnią pracę otrzymała tytuł „Zasłużony w Historii Gdańska” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wystawę w wersji dwujęzycznej można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 na parterze Muzeum Miasta Malborka.

informacja i zdjęcie: Muzeum Miasta Malborka