Niedziela, 5 lutego 2023. Imieniny Agaty, Filipa, Justyniana

Wystawa "Wieliczka i Malbork - śladami zabytków na liście UNESCO" w Muzeum Zamkowym w Malborku

2023-01-19 15:01:18 (ost. akt: 2023-01-19 15:11:40)

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza 2 lutego 2023, o godz. 17.00, na wernisaż wystawy "Wieliczka i Malbork - śladami zabytków na liście UNESCO", która dostępna będzie dla zwiedzających od 3 lutego 2023 do 11 czerwca 2023 r. w przyziemiu Karwanu (zwiedzanie bezpłatnie, wejściówki do pobrania w kasie Muzeum), a od 15 czerwca 2023 do 31 sierpnia 2023 na zamku w Kwidzynie (dostępna na trasie zwiedzania).

Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach otwarcia Muzeum. Zaprezentowane zostaną prace powstałe w czasie Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych w Wieliczce, Malborku i Kwidzynie. W minionym roku można ją było oglądać w Muzeum w Wieliczce. Teraz czas na Malbork i Kwidzyn.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Zamkowe w Malborku i Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

Tym razem uczestnicy stanęli przed wyzwaniem jak namalować wspaniały i ogromny zamek w Malborku oraz Kwidzynie.

Ekspozycja Wieliczka i Malbork - śladami zabytków na liście UNESCO prezentuje ponad 100 wybranych prac. Jak zawsze radosne i wielobarwne obrazy pokazują zarówno ogólne widoki zamków, jak i ich fragmenty, architekturę wnętrz, miejsca sakralne a nawet detale takie jak pieczęcie, motywy dekoracyjne kafli i posadzek. Na niektórych pracach pojawiły się postacie w historycznych strojach. Twórcy zastosowali następujące techniki: olej, akwarela, pastel, sepia i rysunek.

W tegorocznym plenerze wzięło udział ponad 40 uczestników z różnych stron Polski, m.in. Bytomia, Katowic, Krakowa, Krosna, Krzeszowic, Lublińca, Nowego Sącza, Piekar Śląskich, Pszczyny, Szczecina, Świątnik Górnych czy Włocławka.

Plenery malarskie dla osób z niepełnosprawnościami organizowane są przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie od 1999 r.

WARSZTATY DLA DZIECI
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty "Poszukiwacze śladów". W trakcie spotkania uczestnicy wejdą w rolę detektywów. Będą zaproszeni do poszukiwania śladów zabytków. W naszym muzeum ich nie zabraknie! Dowiedzą się dlaczego zamek w Malborku znalazł się na tajemniczej liście UNESCO. Być może niektórzy zechcą pozostawić swój wyjątkowy ślad spotkania z zamkiem w formie pracy plastycznej.

Zapraszamy od 3 lutego!

Grupy przedszkolne, klasy I-III oraz klasy ze szkół specjalnych (do max. 25 osób).
Prowadzi: Magdalena Olbryś, rezerwacja - tel. 55 647 09 74.

Lekcje odbywają się po wcześniejszej rezerwacji w godzinach otwarcia muzeum. Czas trwania zajęć to 45-90 min, zależny od wieku i potrzeb grupy. Koszt zajęć to 5 zł/dziecko, wstęp dla opiekunów jest bezpłatny.

informacja: Muzeum Zamkowe w Malborku