Niedziela, 3 grudnia 2023. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Tradycyjny Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Malborka

2023-01-06 16:09:42 (ost. akt: 2023-01-06 17:00:54)

Tradycyjnie 6 stycznia ulicami Malborka przeszedł Orszak Trzech Króli, zorganizowany w ramach XXXII Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce. Poprzedziła go msza św. w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela, poprowadzona przez proboszcza ks. Roberta Branickiego. Podczas nabożeństwa wszyscy zebrani mieli okazję do wspólnego kolędowania na krótkim koncercie przygotowanym przez Grzegorza Dymona.

Po mszy rozpoczął się Orszak poprowadzony przez Trzech Króli jadących na koniach, świętą rodzinę, rzymskich żołnierzy, kolędników, aniołów i diabła. Na czele pochodu byli przedstawiciele organizatorów – Urzędu Miasta Malborka, Parafii pw. św. Jana Chrzciciela, Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji oraz Spiżarni Malborskiej. Towarzyszył im tłum mieszkańców, wielu z nich w koronach na głowie. W śpiewaniu kolęd uczestnikom pomagali Jagoda Dyl i Piotr Piesik oraz Kociewska Orkiestra Dęta Torpeda z Tczewa.

W organizacji uroczystości pomagali również Grupa Rekonstrukcyjna Legio XXI Rapax z Chełmży, Impresariat Artystyczny WA-PRES z Elbląga, Chorągiew Ziemi Malborskiej, oraz wolontariusze z Malborskie Centrum Wolontariatu, harcerze z malborskiego hufca ZHP, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Malborku i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Malborku oraz podopieczni domu dla dzieci prowadzonego przez Fundację Rodzinny Gdańsk.

Na zakończenie Orszaku dyrektor MCKiE oraz burmistrz Marek Charzewski wręczyli nagrody laureatom konkursu jasełek dla szkół podstawowych przeprowadzonego w ramach Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce.