Niedziela, 3 grudnia 2023. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Niebieski weekend w Malborku

2017-04-03 11:22:05 (ost. akt: 2017-04-03 13:02:43)

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, a jego obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu dziecięcego. Święto to zainicjowane zostało w Katarze przez Jej Wysokość Mozah, małżonkę emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, którą poparło Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007, opublikowaną 21 stycznia 2008 roku

- Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności - powiedział w swoim przesłaniu z 2012 r. sekretarz generalny ONZ.

Od pięciu lat Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu obchodzony jest również w Malborku, a towarzyszą mu ciekawe wydarzenia organizowane właśnie w niebieskim miesiącu, czyli w kwietniu.

W tym roku inauguracja obchodów rozpoczęła się już w piątek, 31 marca w galerii handlowej Dekada. Wcześniej podopieczni SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem wraz z opiekunami i rodzicami odwiedzili starostę i burmistrza, zapraszając ich osobiście na wydarzenia związane z obchodami ich święta.

2 kwietnia br. wieczorem tradycyjnie już na niebiesko zabłysła Szkoła Łacińska, a zespół Secret Garden Singers swoim śpiewem uświetnił uroczystość i zachęcił zebranych do wspólnej zabawy.

Przed nami kolejne wydarzenie związane z promowaniem wiedzy na temat autyzmu. 22 kwietnia odbędzie się II edycja Pikniku Biegowego i Marszu Nordic Walking dla Autyzmu. W programie bieg na 5 km oraz marsz nordic walking, biegi dla dzieci oraz wiele atrakcji dla całych rodzin.

Zgłoszenia przyjmowane są TUTAJ

na podstawie informacji ze strony pl.wikipedia.org