Wtorek, 23 lipca 2024. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

2022-12-23 09:46:13 (ost. akt: 2022-12-23 10:11:42)

W związku z obchodami 104 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, której hasło przewodnie brzmi "WywieśMy flagi dla Powstańców!", koło historyczne ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku, zorganizowało 21 grudnia swoje Miasteczko Powstańcze. W ten sposób uczniowie uczcili Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, który w Polsce będziemy świętować 27 grudnia.

Dzieci z klas młodszych, na lekcjach historii, przygotowywały kokardy patriotyczne i proporczyki powstańcze. Młodzież z klas starszych rozwiązywała specjalnie przygotowany Quiz historyczny oraz opracowywała materiały dotyczące Powstania Wielkopolskiego, plakaty, mapki, referaty i biogramy. W trakcie lekcji historii uczniowie odbyli wędrówkę śladami związanego z Malborkiem Stanisława Taczaka oglądając prezentację:

Uczniowie z koła historycznego przygotowali tablice z informacjami o pierwszym wodzu powstania, zebrali wycinki z gazet, widokówki i obrazy. W akcje włączyli się również Rodzice pomagając wydrukować okolicznościowe ikonografiki powstańcze oraz przygotować portret Stanisława Taczaka.

Klasa 8b z wychowawczynią i jednocześnie pomysłodawczynią akcji panią Lidią Krzyżosiak, przygotowała okolicznościowe stroje z epoki. Na korytarzu pojawili się Ignacy Jan Paderewski oraz Powstaniec Wielkopolski, z którym można było wykonać zdjęcie. Były również piękne damy, które pomagały przygotowywać w zakładzie rzemieślniczym kotyliony i proporczyki.

W saloniku prasowym czekał specjalny numer Kuriera Powstańczego oraz wiele artykułów o tematyce powstańczej. W korytarzowym Miasteczku Powstańczym można było posłuchać patriotycznych nagrań, w tym Marsylianki Wielkopolskiej oraz Roty.

W trakcie przerw uczniowie podziwiali komplet 11 pocztówek z reprodukcjami akwareli Leona Prauzińskiego. Pocztówki ukazują sceny walk w czasie powstania wielkopolskiego.

27 grudnia świętujmy wspólnie z całą Polską Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego! Uczcijmy 104. rocznicę wybuchu Wielkopolskiej Insurekcji wywieszając czerwoną flagę z białym orłem.

Zapraszamy do udziału w miejskich obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia o godzinie 14 na cmentarzu przy kościele pw. św. Józefa w Kałdowie.

Stanisław Taczek zmarł w Malborku w 1960 roku. W 1988 roku jego szczątki zostały ekshumowane i pochowane na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. W Malborku pozostała tablica upamiętniająca powstańca.

Tekst i zdjęcia: Lidia Krzyżosiak
http://m.82-200.pl/2022/12/orig/beznazwy-1-8942.jpg
Zobacz pełną galerię zdjęć na stronie szkoły.