Sobota, 3 czerwca 2023. Imieniny Anatola, Leszka, Tamary

Spotkanie uczniów ZST w Malborku z przedstawicielami PGE Baltica

2022-12-21 12:23:06 (ost. akt: 2022-12-21 12:23:29)

Młodzież Zespołu Szkół Technicznych, nowo otwartego od września 2022 roku kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielami firmy PGE Baltica, odpowiedzialnej m.in.za morską energetykę wiatrową.

Morska energetyka wiatrowa (MEW; ang. offshore wind) jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki odnawialnej (OZE) w Europie, wykorzystującym energię wiatru na morzu. Pierwsza morska farma wiatrowa powstała w Danii na początku lat 90. XX w. Obecnie instalacje (turbiny) na różnych akwenach morskich posiada 11 europejskich krajów. Liderem rynku jest Wielka Brytania. PGE, największy producent energii elektrycznej w Polsce oraz duńska firma Orsted, będąca jednym z liderów offshore na świecie, planują zbudowanie pierwszej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim, a prace rozpoczną się już po 2026 roku. Jest to więc wciąż rozwijająca się branża, która potrzebuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów, absolwentów techników, absolwentów studiów inżynierskich, zaangażowanych w przygotowanie, budowę, obsługę i serwisowanie farm.

O ciekawej, odpowiedzialnej i bardzo perspektywicznej pracy opowiadali uczniom technikum przedstawiciele firmy: p. Justyna Pacek - Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu PGE Baltica, p. Tomasz Wiśniewski-kierownik projektu ds. infrastruktury portowej oraz p. Marcin Poznań - rzecznik prasowy firmy. Spotkanie młodzieży z PGE Baltica miało na celu popularyzację wiedzy o sektorze OZE, było również zachętą do edukacji, zwłaszcza nauki języków obcych, a w przyszłości zatrudnienia w energetyce wiatrowej.

Uczniowie wysłuchali m.in. wykładu p. Tomasza Wiśniewskiego nt. projektowania i działania morskiej farmy wiatrowej na morzu, korzyści społecznych, środowiskowych i klimatycznych płynących z inwestycji, ale również korzyści dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Poznali niektóre tajniki procesu inwestycyjnego, aspekty techniczne, logistyczne. Można było zadawać pytania na temat powstającej pionierskiej inwestycji (w Polsce obecnie nie ma ani jednej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku), kosztów inwestycji, potencjału morskiej energetyki wiatrowej czy planów rozwojowych firmy.

Jak podkreśliła przedstawicielka firmy, p .Justyna Pacek, dla młodych ludzi, absolwentów kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, współpraca z PGE Baltica to niezwykła szansa na zatrudnienie, rozwój zawodowy, udział w strategicznych projektach międzynarodowych i godziwe zarobki.