środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Na Przedzamczu zawisła wiecha

2022-12-16 15:18:30 (ost. akt: 2022-12-16 15:52:44)

W Muzeum Zamkowym trwa realizacja projektu „Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych”. W piątek 16 grudnia odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy w odbudowywanym obiekcie.

Wykonawca przejął teren i plac budowy w październiku 2021 roku a planowane zakończenie prac wraz z oddaniem obiektów do użytkowania planowany jest na koniec 2023 roku.

Trwające od ponad roku prace związane z konserwacją reliktów architektury dawnych budynków gospodarczych, odbudową ich brył i adaptacją do funkcji muzealnych trwają od ponad roku. W tym czasie zamknięte zostały prace związane ze wznoszeniem fragmentów ścian obwodowych i ustabilizowana została konstrukcja budynków. Wykonano stropy oraz klatki schodowe. Aktualnie trwa zamykanie dachu jednego z budynków, na drugim położona została już dachówka. Trwa montaż stolarki okiennej. Rozpoczynają się prace we wnętrzach związane z wykonaniem wewnętrznych podziałów oraz wszystkich instalacji. Wykonywany jest węzeł ciepłowniczy. Zaawansowanie prac ocenia się na ok. 48%. Dzięki takiemu zaawansowaniu na obecnym etapie można przyjąć że prace są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem i nie ma zagrożenia dla terminowego zakończenia inwestycji.

Prace dofinansowane są z Programu Kultura (MF EOG) i budżetu państwa.

Cele projektu:
- Ochrona zachowanych reliktów historycznej zabudowy Przedzamcza
- Udostępnianie Przedzamcza północnego dla zwiedzających
- Stworzenie przestrzeni dostępnych dla mieszkańców Malborka i okolic
- Rozbudowa zaplecza badawczo-naukowego Muzeum Zamkowego w Malborku
- Możliwość podnoszenia kompetencji zespołu pracowników Muzeum
- Poszerzenie oferty edukacyjnej Muzeum