Czwartek, 13 czerwca 2024. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

Śladami mądrości, która zbudowała dom na Żuławach

2022-12-16 08:10:55 (ost. akt: 2022-12-16 08:17:34)

Miasto Malbork było gospodarzem i organizatorem warsztatu strategicznego dla przedstawicieli gmin tworzących Partnerstwo Obszar Funkcjonalny Żuławy. Spotkanie odbyło się 7 grudnia w zabytkowym budynku dawnej Szkoły Łacińskiej w Malborku.

Warsztat zainicjował kolejny etap wsparcia w zakresie opracowania Strategii Rozwoju Międzywojewódzkiego Obszaru Funkcjonalnego Żuławy przez zespół doradców Związku Miast Polskich w ramach projektu Centrum Wsparcia Doradczego Plus.

Spotkanie było poświęcone podsumowaniu Diagnozy oraz dyskusji nad wizją dla Żuław. Formułując wizję uczestnicy spotkania zastanawiali się, co chcieliby osiągnąć a co zmienić na ich terenie. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zamknięci w kapsule czasu i przenieśli się aż do 2050 roku, aby dokładniej przyjrzeć się jak będą wyglądały idealne Żuławy w przyszłości.

Warsztat był bardzo dynamiczny a pomysły dla Żuław bardzo odważne. Warto podkreślić, że wątki w dyskusji nad wizją rozwoju skupiały się na wartościach dotyczących wspólnoty mieszkańców oraz na unikalnych, endogenicznych potencjałach. Wśród zapisanych haseł pojawiły się m.in.: Żuławy – Wodne Eldorado oraz Żuławy - Spichlerz Polski.

Uczestnicy spotkania wyobrażali sobie mieszkańców dumnych z tego, że żyją na Żuławach. Żuławiaków cechuje silne przywiązanie do lokalnej tożsamości. Mieszkańcy mają ponadto dostęp do atrakcyjnych rynków edukacji i pracy, żyją w czystym środowisku oraz budują gospodarkę opartą na lokalnych potencjałach.

Przyszłość Żuław będzie także nowoczesna, czyli smart - praktycznie w każdym aspekcie życia. W wizji podkreślono także konieczność zaspokojenia potrzeb mieszkańców Żuław i gości odwiedzających w zakresie dostępu do dóbr i usług publicznych na najwyższym poziomie, w tym szczególną rolę zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i przeciwpowodziowego.

Warsztat zakończył wspólny spacer z przewodnikiem po Zamku w Malborku – wizytówką regionu.

Kolejnym krokiem zbudowania wspólnej Strategii Rozwoju Międzywojewódzkiego OF Żuławy będzie wypracowanie celów strategicznych i szczegółowych oraz powiązanie z nimi wiązek zintegrowanych projektów. Do tej części zaprosimy także przedstawicieli lokalnych NGO, innych instytucji działających na rzecz rozwoju lokalnego oraz przedstawicieli przedsiębiorców.

informacja: Związek Miast Polskich