Wtorek, 23 kwietnia 2024. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

XLIX Olimpiada Wiedzy Technicznej

2022-12-14 07:45:23 (ost. akt: 2022-12-14 07:49:21)

14 listopada 2022 roku w CEZ odbył się I etap 49 OWT Olimpiady Wiedzy Technicznej w grupie elektryczno-elektronicznej w Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku.

Osobą odpowiedzialną za przygotowanie i przeprowadzenie zawodów I etapu był nauczyciel zawodu przedmiotów elektrycznych i elektronicznych P mgr inż. Jerzy Przybyś.

Celem OWT jest pobudzenie i rozwijanie zainteresowań technicznych, przygotowanie uczniów do samodzielnego kształcenia, zdobywania wiedzy i doskonalenie umiejętności.

Uczniowie startują w grupach tematycznych: mechaniczno–budowlanej i elektryczno-elektronicznej.
OWT obejmuje zagadnienia z elektroniki, energetyki, automatyki i szeroko pojętej fizyki.

W I etapie olimpiady uczniowie rozwiązują 15 zagadnień z fizyki, elektroniki, elektroenergetyki i historii wynalazków oraz rozwiązują 3 zadania z wybranej grupy tematycznej.

Dobre wyniki ,szczególnie w II i III etapie są przepustką do najlepszych uczelni politechnicznych w Polsce. W I etapie szkolnym ,w zmaganiach szkolnych wzięło udział trzech uczniów CEZ w grupie elektryczno-elektronicznej technikum elektrycznego:
1. Igor Lipski z klasy 4TEp
2. Philip Witka z klasy 4TEp
3. Wojciech Chorążyczewski z klasy 4TEg

Wszyscy uczniowie zakwalifikowali się do II etapu OWT, który odbędzie się w dnu 4 stycznia 2023 roku w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.
Awans do III etapu OWT daje laureatowi wstęp na wybrany kierunek dowolnej uczelni politechnicznej w Polsce oraz zwolnienie z teoretycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik elektryk.

W dniu 9 XII 2022 r. Dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku spotkał się z uczniami, którzy zakwalifikowali się do II etapu konkursu i nagrodził ich nagrodami książkowymi oraz pamiątkowymi dyplomami.