Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Debata oksfordzka z tezą, że „Żuławy nie są dobrym miejsce do mieszkania”

2022-12-09 12:37:07 (ost. akt: 2022-12-09 12:37:28)

8 grudnia br w sali konferencyjnej „Przy Orliku” w Technikum nr 3 w Malborku odbyła się debata oksfordzka w ramach projektu „Centrum Wsparcia Doradczego Plus – Partnerstwo: Obszar Funkcjonalny Żuławy”, zainicjowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Obecna edycja CWD+ wdrażana jest przez Fundację „Fundusz Współpracy” oraz Związek Miast Polskich. Organizatorem debaty była Pani Sylwia Grabowska, główny specjalista ds. promocji Starostwa Powiatowego w Malborku przy współpracy dyrektora Technikum nr 3 w Malborku oraz przedstawicieli Związku Miast Polskich.

W debacie uczestniczyła młodzież z czterech szkół ponadpodstawowych z Malborka: I i II Liceum Ogólnokształcącego, Technikum nr 3 oraz Zespołu Szkół Technicznych. Celem spotkania było pogłębienie wyników badań ankietowych, przeprowadzonych wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych z terenu Malborka.

Debata miała za zadanie obronić lub obalić tezę sformułowaną na początku spotkania: „Żuławy nie są dobrym miejscem do mieszkania”. Młodzież wykazała się ogromną wiedzą merytoryczną na temat Żuław i żarliwie broniła argumentów swojej strony. Utrudnieniem dla debatujących był fakt, że uczestnicy wylosowali stronę debaty na godzinę przed spotkaniem. Musieli zatem być przygotowani na argumentację zarówno propozycji, jak i opozycji oraz umieć obronić argumenty, z którymi nie musieli się w rzeczywistości zgadzać. Na uwagę zasługuje również fakt, że debata przebiegała zgodnie z zasadami debaty oksfordzkiej, a uczniowie pokazali, że można dyskutować i spierać się siłą argumentów i w sposób kulturalny.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Wicestarosta Powiatu Malborskiego Waldemar Lamkowski, Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy.

Osoby uczestniczące w spotkaniu (debatujący i publiczność) miały możliwość poszerzenia wiedzy o naszym regionie, zwrócenia uwagi na sprawy nurtujące mieszkańców, jak również wyrażenia swojej opinii, co mogłoby się przyczynić do tego, aby Żuławy stały się miejscem przyjaznym młodym ludziom.

Zebrany podczas spotkania materiał posłuży do sformułowania celów oraz przedsięwzięć na etapie pracy nad strategią dla Obszaru Funkcjonalnego Żuławy.

informacja i zdjęcia: Technikum nr 3 w Malborku