Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Mikołajkowa Europa od uczniów Technikum nr 3

2022-12-07 11:52:42 (ost. akt: 2022-12-07 11:56:25)

6 grudnia 2022r. w Mikołajki, po raz kolejny w tym roku szkolnym Technikum nr 3 w Malborku gościło w Zespole Szkolno -Przeszkolnym nr 1 w grupie sześciolatków, u „Fiołków”.

Jakub Filipkowski, Amelia Łaszewska, Julia Kaczmarczyk uczniowie klasy 4ARp z Iwoną Krauze – nauczycielem historii odwiedzili z pozdrowieniami od Mikołaja małych uczniów. Zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej projektu Szkoła –Ambasador Parlamentu Europejskiego( EPAS) „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem” poruszały tematykę Unii Europejskiej i tradycji świątecznych w wybranych krajach europejskich.

Amelia przeczytała małym uczniom mit o Europie, a Julka bajkę o krasnalach, które symbolizowały kraje Unii Europejskiej. Sześciolatki, jako, że uważnie słuchały to potrafiły odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zadawały im uczennice. Następnie przedszkolaki złapały się za ręce, wspólnie z prowadzącymi utworzyli krąg, który miał symbolizować współpracę i łączność, czyli to, co charakteryzuje Unię Europejską. Każde z dzieci przedstawiło się, powiedziały o wzajemnej pomocy, a to pozwoliło porównać grupę przedszkolną do Unii Europejskiej, w której też występują określone zasady i państwa wspólnie podejmują decyzje.

Każde z dzieci otrzymało nazwę kraju UE i pod przywództwem Jakuba – lokomotywy, z nazwą Unia Europejska, sześciolatki utworzyły wagoniki pociągu unijnego, który przejechał przez salę w rytm melodii „Jedzie pociąg z daleka”. W ten sposób dzieci poznały kraje tworzące UE, a wkrótce zobaczyły też ich miejsce na mapie Europy.

Ponieważ wizyta przypadła w Mikołajki, szczególny dzień dla dzieci, w dalszej części zajęć Julka, Amelka i Kuba zapoznali dzieci z tradycjami świątecznymi wybranych krajów, europejskich (nie tylko członków UE), okazało się, że na stołach europejskich w Wigilię i Święta goszczą nie tylko ryby, ale dziczyzna, drób i wieprzowina. Dowiedziały się, w którym kraju powstała przepiękna kolęda: „Cicha noc” i skąd pochodzi zwyczaj stawiania na święta choinki.

A… Mikołaj nie zawsze jest Mikołajem. Prezenty dzieciom przynosi: Julemanden w Danii Pere Noel we Francji, Jultomen w Szwecji, La Befana we Włoszech, a obok Mikołaja w Niemczech czasem pojawia się Frau Berta.
W Islandii jest aż trzynastu potomków troli, którzy obdarowują dzieci. Islandczycy nazywają ich gwiazdkowi chłopcy. Każdy z tych Mikołajów przynosi mały podarunek, który wrzuca do buta pozostawionego na oknie. Oczywiście 24 grudnia pojawia się prawdziwy, najważniejszy Święty Mikołaj. Wśród trzynastu Mikołajów są:
Postrach Owiec, Rynsztokowy Gamoń, Krótki, Liżący Łyżki, Liżący Garnki, Liżący Miski, Trzaskający Drzwiami, Skyrożerca, Złodziej Kiełbasek, Podglądacz, Obwąchujący, Wywąchujący Mięso, Świeczkowy Żebrak to trzynasty Mikołaj. Ostatni z Mikołajów wraca do siebie, w góry 6 stycznia i to właśnie wtedy kończy się okres świąteczny.

Sześciolatki pokolorowały portrety Mikołajów, La Befany, Jultomena, a na zakończenie zajęć Mikołaj obdarował ich kolorowankami o Unii Europejskiej.
Oczywiście już umówiono się na kolejne spotkanie, dotyczące historii Unii Europejskiej i jej symboli.