Wtorek, 27 lutego 2024. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Miesiąc bez przemocy i agresji w Szkole Podstawowej nr 2

2022-12-07 09:04:10 (ost. akt: 2022-12-07 10:51:40)

Początek grudnia to w Szkole Podstawowej nr 2 w Malborku czas podsumowań licznych listopadowych działań związanych z krokami podjętymi w celu zmniejszenia agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

W tym roku szkolnym w młodszej grupie wiekowej klas 0-3 działania rozpoczęliśmy od świętowania Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Nie zabrakło uczniów ubranych na żółto, czyli w kolorze optymizmu i radości, pojawiły się fotoramki i symboliczne przywieszki. Drzwi naszych sal przyozdobione zostały wesołymi minkami oraz cytatami o dobroci i życzliwości. Cała społeczność szkolna została zaproszona przez klasy trzecie do słodkiej kawiarenki na „słodkie pozdrowienia”. Po omówieniu praw i obowiązków dzieci przygotowaliśmy plakaty – drzewa z kolorowymi jabłkami: zielone symbolizowały prawa dzieci, a czerwone – obowiązki. Omówiliśmy sposoby radzenia sobie ze złością oraz spróbowaliśmy wyobrazić sobie jak ona wygląda. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny „Moja idealna szkoła”, w którym zwyciężyła Natalia Chmielewska z klasy 2a - relacjonuje Justyna Zaborowska, opiekun grupy wiekowej klas 0-3.

W starszej grupie wiekowej klas 4-8 uczniowie podczas zajęć godziny wychowawczej oglądali film na platformie YouTube „NIEMOC – film o agresji w szkole”. Klasy 4-7 w czasie lekcji plastyki w miesiącu listopadzie, podczas wykonywania prac, słuchali muzyki relaksacyjnej. Wybrane klasy zostały objęte cyklicznymi spotkaniami z psychologiem i pedagogiem szkolnym oraz cotygodniowymi zajęciami rozwijającymi kompetencje emocjonalno – społeczne.

Klasa 4a, wraz z wychowawczynią Anną Linkner-Suską, przygotowała i nagrała scenkę dramową na temat tolerancji i akceptacji. Filmik został zaprezentowany uczniom podczas apelu podsumowującego.


Zadaniem uczniów klasy 7a było przygotowanie prezentacji multimedialnej o agresji (do obejrzenia pod tym artykułem). Dodatkowo ta sama klasa, pod opieką pani pedagog Emilii Łęczkowskiej, zaśpiewała i nagrała film do piosenki „Stop przemocy” zespołu MOW Squad (autorem utworu jest Paweł Skowroński - nauczyciel MOW Bielice). Montażem teledysku zajął się pan Maciej Kloc, który jest opiekunem szkolnego koła filmowego.

Kolejnym krokiem było wykonanie przez każdą klasę plakatu pod tytułem „Przemocy mówimy nie” lub plakatu z okazji Dnia Życzliwości. Wystawę prac można było podziwiać na szkolnym korytarzu obok sekretariatu.

W naszej szkole odbyła się również akcja „Podaruj komuś miłe słowo”, np. „ładnie wyglądasz”, „nie smuć się”, „z tobą jest mi weselej”, „będzie dobrze”, „dziękuję że jesteś”, „do twarzy ci z uśmiechem”, „inspirujesz mnie”. Kartki były wywieszone na terenie szkoły. Wystarczyło oderwać odpowiedni napis i wręczyć drugiej osobie. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w tej akcji, a karteczki rozchodziły się „jak świeże bułeczki”.

20 litopada społeczność szkolna, wspólnie z UNICEF Polska, obchodziła Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie oglądali animację „Wszyscy mamy prawa”, przypomnieli sobie informacje o prawach dziecka i mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w przygotowanych przez UNICEF quizach.

Podsumowaniem wszystkich listopadowych działań był tydzień bez dzwonków oraz spotkanie klas 4-8 z przedstawicielami policji podczas apelu i zajęć na temat przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole – relacjonuje Emilia Łęczkowska, pedagog szkolny.

Tekst: Emilia Łęczkowska, Justyna Zaborowska
Zdjęcia: Emilia Łęczkowska, Justyna Zaborowska, Anna Osipiak, Lidia Krzyżosiak