środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Doskonały start Nadii Walentynowicz w Zimowych Mistrzostwach Polski w Pływaniu

2022-12-06 08:02:26 (ost. akt: 2022-12-06 08:02:51)

Ponad 550 zawodników ze 113 klubów rywalizowało w Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17-18 lat, które odbyły się w dniach 30 listopada- 4 grudnia w Bydgoszczy. W ciągu pięciu dni zmagań padło wiele wartościowych wyników, rekordów Polski w kategoriach wiekowych, ale także w kategorii seniorskiej. W tej najważniejszej imprezie pływackiej zbliżającego się końca roku nie zabrakło reprezentantki Malborka, zawodniczki Sekcji Pływackiej WOPR Malbork, siedemnastoletniej Nadii Walentynowicz.

Były to jedne z najbardziej udanych zawodów tak wysokiej rangi dla naszej zawodniczki. Przypomnijmy, iż Nadia jest zawodniczką kadry Polski, a także wielokrotną medalistką mistrzostw Polski. W minionym czempionacie klasyfikowana była łącznie z zawodniczkami osiemnastoletnimi stąd o medale było trudno. Niemniej jednak wyniki i zajęte lokaty naszej pływaczki są bardzo zadowalające. Wszyscy zawodnicy startujący w zawodach startowali łącznie, bez względu na wiek, zaś klasyfikację obok oczywiście zestawienia open, prowadzono także w kategorii młodzieżowców i juniorów 17-18 lat łącznie. W każdym ze swoich pięciu startów w Bydgoszczy, Nadia nie tylko kwalifikowała się do finałów B, ale także po każdym starcie zapisywała na swoim koncie nowy rekord życiowy. Pierwszego dnia nasza najlepsza grzbiecistka wystartowała w konkurencji 50m stylem dowolnym, w którym poprawiając dwukrotnie swoją „życiówkę” wywindowała ja na poziom 26,68 sekund i zajęła 9 miejsce w zestawieniu juniorek 17-18 lat. W następnych startach było już tylko lepiej. Ósma lokata w tym samym zestawieniu przypadła jej w udziale na dwukrotnie dłuższym dystansie w stylu dowolnym. Płynąc jak natchniona w popołudniowym finale uzyskała doskonały rekord życiowy wynoszący od teraz 57,71 sekund. Kolejne starty to już jej wiodący styl grzbietowy. Na sprinterskim dystansie 50m- kolejny najlepszy wynik w karierze (29,35) oraz 15 lokata w kategorii open i 7 miejsce w zestawieniu juniorek. Ale to w konkurencjach 100 i 200m stylem grzbietowym liczyliśmy na najlepsze wyniki malborskiej pływaczki. I nie zawiedliśmy się. W obu startach plasowała się tuż za dziesiątką finalistek A, zajmowała 11 lokatę w kategorii open ale już w zestawieniu juniorek 17-18 lat była dwukrotnie szósta. Gdyby klasyfikowano pływaczki w rocznikach, Nadia przywiozłaby z Bydgoszczy dwa brązowe medale. Nie ma to jednak aż tak wielkiego znaczenia bowiem uzyskiwane wyniki przez naszą doskonałą grzbiecistkę świadczą o właściwym progresie i zaangażowaniu w pracę treningową. A to dla młodych zawodników jest najważniejsze. Warto też odnotować, że w obu tych startach Nadia uzyskała najwyższe wyniki punktowe w całych zawodach. Za czas 1:02,94 w konkurencji 100m grzbietem wywalczyła aż 663 pkt. zaś na dystansie dwukrotnie dłuższym, który pokonała w czasie 2:16,51, zdobyła tylko dwa punkty mniej.

Gratulujemy serdecznie tak dobrych startów nie tylko Nadii ale także jej rodzicom, którzy wspierają naszą mistrzynię w każdej chwili, bez względu na wyniki. Dziękujemy też Jarkowi Błażkowi oraz Maciejowi Rakowskiemu, których pomoc w występie Nadii w Bydgoszczy była nieoceniona.