Niedziela, 26 maja 2024. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 zwiedzali Warszawę

2022-11-28 11:54:17 (ost. akt: 2022-11-28 12:21:38)

W dniach 21-23 listopada 2022 r. odbyła się wycieczka do Warszawy dla uczniów klas 5-8 ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Malborku, w ramach programu „Poznaj Polskę”.

W pierwszym dniu (21.11), zaraz po przybyciu do stolicy, uczniowie "dziewiątki" zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie przemieścili się do centrum miasta, aby spacerem przejść przez Plac Zamkowy i Stare Miasto. W dalszej kolejności odwiedzili miejsca związane z Powstaniem Warszawskim: Pomnik Powstania Warszawskiego, Pomnik Małego Powstańca, ulicę Nalewki i Arsenał i autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego.

Dzień drugi (22.11) rozpoczęli od spotkania z przewodnikiem na Placu Zamkowym. Podczas dwugodzinnego zwiedzania poznali historię Kolumny Zygmunta, zwiedzili wnętrza Katedry Św. Jana z miejscami pochówku znamienitych Polaków, Rynek Starego Miasta ( słuchając warszawskich legend o Bazyliszku i Syrence). Spacerowali przez Gnojną Górkę, Kanonię, a następnie wróciliśmy na Plac Zamkowy, aby punktualnie o godz. 11:15 wysłuchać warszawskiego hymnu, granego z zamkowej wieży. Po przerwie na posiłek i zakup pamiątek udali się do Zamku Królewskiego, o którego wnętrzach i mieszkańcach w dalszym ciągu opowiadała pani przewodnik. W Zamku odwiedzili też wystawę czasową malarstwa Bernardo Belotto, zwanego Canalettem. Następnie spacerem wyruszyli wzdłuż ulicy Krakowskie Przedmieście, aby dowiedzieć się od przewodnika o historii głównych zabytków, Kościoła Św. Anny, Pałacu Prezydenckiego, Uniwersytetu Warszawskiego, mijając po drodze pomniki znamienitych Polaków: Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika. Po drodze odwiedzili również do Kościoła Św. Krzyża, gdzie pochowane jest serce Fryderyka Chopina. Punktualnie o godz. 16:00 stawili się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, aby zobaczyć zmianę warty.

Trzeciego dnia wycieczki (23.11), pojechali do Wilanowa. Tam zwiedzili wnętrza rezydencji króla Jana III Sobieskiego oraz odbyliś długi spacer po pałacowych ogrodach i parku. Kolejnym celem wycieczki były Łazienki Królewskie. Podczas spaceru parkowymi alejami zobaczyli Pomnik Fryderyka Chopina oraz zwiedzili wnętrza Pałacu Na Wodzie. Ostatnim punktem wycieczki było Centrum Pieniądza, gdzie poznali historię pieniądza na świecie i w Polsce, mogli m.in. wziąć w ręce sztabkę złota, albo sami zaprojektować banknot. Pełni wrażeń wrócili do Malborka.

Opiekun wycieczki - Bożena Rażewska

http://m.82-200.pl/2022/11/orig/poznajpolske-8820.jpg