Czwartek, 28 września 2023. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Złoty jubileusz Państwowej Szkoły Muzycznej w Malborku

2022-11-24 15:10:42 (ost. akt: 2022-11-24 16:45:53)

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Malborku skończyła w tym roku 50 lat. Z okazji złotego jubileuszu 23 listopada br. zorganizowana została uroczysta gala z koncertem w wykonaniu uczniów i nauczycieli placówki. Spotkanie było również okazją do uhonorowania pedagogów i pracowników administracji, którzy otrzymali nagrody za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie.

Gości przywitała dyrektor Marta Osowska-Utrysko, która tę funkcję pełni od półtorej roku. Było mnóstwo wspomnień, podziękowań i wzruszeń. Szczególnie ciepło nowa pani dyrektor przypomniała swoich poprzedników – Bogusława Stolarskiego, Tadeusza Przybolewskiego i obecną na uroczystości Danutę Kuczewską, która zarządzała szkołą przez 30 lat.

Historię i działalność szkoły można było zobaczyć na specjalnie nagranym filmie przygotowanym przez Krzysztofa Kowalskiego, reżysera i operatora telewizyjnego z ogromnym dorobkiem artystycznym.

Gościem honorowym był Jacek Markanicz – wizytator pomorski Centrum Edukacji Artystycznej. Oprócz własnych gratulacji odczytał również list z wyrazami uznania od wicepremiera Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Życzenia i gratulacje złożyli również starosta Mirosław Czapla, burmistrz Marek Charzewski, wicedyrektor Muzeum Zamkowego Beata Stawarska, przedstawiciele Rady Rodziców oraz dyrektorzy malborskich placówek edukacyjnych.

Patronem szkoły jest od 20 lat Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Z okazji jubileuszu obecna i poprzednia dyrektor wspólnie odsłoniły portret artysty na jednej ze ścian sali koncertowej.

Po części oficjalnej zebrani mogli wysłuchać niesamowitego koncertu w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Malborku, który był niejako opowieścią o historii placówki. Piękna gra i wzruszający śpiew dzieci i młodzieży zachwyciły publiczność. Ogromne wrażenie zrobił również dyrygujący tą orkiestrą Tomasz Stroynowski – kompozytor, nauczyciel fortepianu a jednocześnie nauczyciel i mistrz dyrektor Marty Osowskiej-Utrysko.

To były urodziny, nie mogło więc zabraknąć tortu i poczęstunku, na który zostali zaproszeni wszyscy goście uroczystości.