Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Malborskie Ogólnopolskie Spotkania Teatralne - XVIII edycja

2022-11-22 19:09:59 (ost. akt: 2022-11-24 10:36:36)

W dniach 25-26 listopada w Szkole Łacińskiej Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji odbędą się XVIII Malborskie Ogólnopolskie Spotkania Teatralne.

W 1994 roku na kulturalnej mapie naszego miasta zaistniało Malborskie Forum Teatrów Poezji, organizowane przez Miejski Dom Kultury. Rok później przekształciło się w Malborskie Ogólnopolskie Spotkania Teatralne. Zmianę podyktowało zapotrzebowanie na poszerzenie form teatralnych. I tak MOST – bo taka skrócona nazwa zaczęła funkcjonować w odniesieniu do tego wydarzenia – trwał przez kolejne lata.

Do grodu nad Nogatem przyjeżdżały teatry z całej Polski, by dzielić się swoją twórczością, zdobywać doświadczenia i – co najważniejsze – integrować środowisko teatrów amatorskich z całego kraju. W 2007 roku z niewiadomych przyczyn odbyła się ostatnia XIV edycja i wydawało się, że Spotkania zniknęły bezpowrotnie z kulturalnej mapy Malborka. Tymczasem w 2018 roku dokonała się reaktywacja. I choć pandemia pokrzyżowała wszelkie plany, to Spotkania nadal trwają. W tym czasie w Malborku teatr stał się dziedziną niezwykle popularną, bowiem oprócz grupy młodzieżowej „Dwa Słowa” pojawiły się teatry dziecięce, „W pół słowa” dla dorosłych, czynnych zawodowo, a od niedawna także grupa seniorów postanowiła realizować swoje aktorskie pasje.

Gościem specjalnym tegorocznych Spotkań będzie Wojciech Tremiszewski, który zaprezentuje monodram pt. „Adama Mickiewicza próby zaistnienia w przemyśle rozrywkowym”.


Program wydarzenia:

25.11.2022
Godz. 18.00 – Teatr „Dwa Słowa” przedstawi spektakl „Czucie i wiara”, inspirowany „Balladami i romansami” Adama Mickiewicza

26.11.2022
Godz. 14.00
– Teatr „Nie ma głupich pomysłów” przedstawi spektakl „Nowa” na podstawie tekstów własnych

Godz. 15.30 – Teatr „Zryw” przedstawi spektakl „Mały Książę” na podstawie powiastki filozoficznej Antoine de Saint-Exuper’yego

Godz. 17.00 – Violetta Jankowiak przedstawi monodram „To, co kobieta powinna umieć zrobić…”, inspirowany tekstami Stanisława Tyma, Agnieszki Osieckiej i anonimowymi tekstami opublikowanymi w internecie.

Godz. 19.00 Wojciech Tremiszewski przedstawi „Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej” na podstawie autorskiego scenariusza

(Spektakl o 19 płatny. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w MCKIE Szpital Jerozolimski oraz CKIE Szkoła Łacińska.)