Niedziela, 3 grudnia 2023. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Tydzień kreatywnego patriotyzmu

2022-11-14 14:55:17 (ost. akt: 2022-11-22 15:00:52)

Podtrzymywanie narodowych tradycji i patriotyzm nie są obce uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku. Młodzież z koła historycznego i samorządu szkolnego przygotowała moc atrakcji w Tygodniu Kreatywnego Patriotyzmu, który trwał w szkole od 7 do 10 listopada 2022.

http://m.82-200.pl/2022/11/orig/164-3521-8842.jpg
Każdy uczeń, który chciał mógł wykazać się talentami; wokalnymi, artystycznymi, organizacyjnymi i wiedzą na temat historii Polski.

Informacje o planowanych działaniach zostały podane do wiadomości uczniów na szkolnych tablicach ogłoszeń, tak żeby każdy mógł przygotować się i wziąć udział w wybranych przez siebie kreatywnych aktywnościach.

W poniedziałek, 7 listopada na szkolnym korytarzu , w trakcie przerw grał Patefon Niepodległości. Uczniowie mogli przyłączyć się do śpiewania pieśni patriotycznych, narodowych i niepodległościowych. W trakcie różnych lekcji i zajęć uczniowie śpiewali, brali udział w karaoke, rysowali obrazki do pieśni i piosenek. Na rysunkach pojawili Legioniści Piłsudskiego, ułani pod okienkiem, czerwone maki, partyzanci i wiele innych pięknych tematów.

W szkolnej świetlicy dzieci robiły patriotyczne lapbooki. Młodsi uczniowie wraz z wychowawczyniami oglądali filmy, poznawali symbole Polski, rysowali oraz uczyli się śpiewać patriotyczne pieśni, które następnie wykonali w trakcie okolicznościowego apelu.

Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta Malbork przygotowując wiele pięknych prac plastycznych o tematyce patriotycznej.

We wtorek, 8 listopada, młodzież ucząca się języka niemieckiego wraz z kołem historycznym przygotowała Korowód Świętego Marcina. W szkole został ogłoszony konkurs na najpiękniejszy lampion Świętego Marcina. Dzieci z grupy wiekowej 4-8 wykonały symbole tego święta, organizatorzy korowodu chodzili po klasach śpiewając piosenkę Ich geh mit mainer Laterne.

Świętowanie tradycji i poznawanie niemieckiej kultury sprawiły dzieciom sporo radości. Święty Marcin, żebrak i gęsi wyglądali bardzo ładnie. Pochodowi towarzyszyła gra na instrumentach i prezentacja lampionów. Poznaliśmy kolejne talenty muzyczne.

Sponsorem nagród w konkursie był Bank Spółdzielczy w Malborku. Nagrody zostały wręczone w czasie rewii niepodległości dla 8 klas.

W środę, 9 listopada uczniowie klas ósmych wraz z wychowawczyniami powrócili do tradycji z okresu międzywojennego, kiedy to polska elita radośnie świętowała odrodzenie Rzeczypospolitej. Tego dnia klasy ósme uczestniczyły w Rewii Niepodległości.

Był to już drugi bal tej grupy uczniów. Pierwszy bal odbył się w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania niepodległości, gdy uczniowie byli w klasie 4. W tym roku powróciliśmy do wspomnień, bogatsi w doświadczenia i starsi o 4 lata. Wielu uczestników postarało się o stylizacje z lat 20 i 30- stych. Były tańce, recytacje i zabawy w stylu retro, a przede wszystkim dużo wzruszeń na widok zdjęć sprzed czterech lat.

Bal rozpoczął się tradycyjnym polonezem. Przez dwie godziny lekcyjne młodzież wspaniale się bawiła w atmosferze z czasów II Rzeczpospolitej wspominając aktorów kina i teatru: Polę Negri, Aleksandra Żabczyńskiego, Jadwigę Smosarską i wiele innych wspaniałych postaci. Na zakończeniu został wybrany prezes i prezesowa balu czyli uczniowie, którzy mieli najpiękniejsze stylizacje i stroje.

Szkolne koło filmowe stworzyło filmową relację z Rewii Niepodległości.


W czwartek, 10 listopada każdy kto chciał, przyszedł do szkoły ubrany w biało- czerwone barwy. Na uczniów czekała patriotyczna foto ramka. Na korytarzach królował kolor biało- czerwony. W klasach słychać było patriotyczne śpiewy. Korytarze wypełniły się fantazyjnymi strojami, kapeluszami i szalikami w barwach narodowych.

Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali przepiękne kotyliony patriotyczne. Nauczyciele w trakcie swoich lekcji odśpiewali z uczniami o godzinie 11.11 Hymn Państwowy.

Koło historyczne przygotowało zabawę tematyczną „Poszukaj swojej historycznej pary". Zabawa polegała na wylosowaniu postaci historycznej. Politycy z lat międzywojennych, aktorzy, sportowcy, naukowcy, literaci, poeci, inżynierowie i wiele innych słynnych nazwisk znalazło się w patriotycznym koszyku wiedzy. Zadaniem uczniów było odnalezienie swojej pary, ustalenie kim była postać i zgłoszenie się do nauczyciela historii po celującą ocenę.

Tego samego dnia klasy 0-3 zorganizowały festiwal piosenki patriotycznej. Odświętnie ubrani uczniowie z biało – czerwonymi elementami strojów i rekwizytami w barwach narodowych najpierw obejrzeli film „Karolek i 11 listopada”. W przystępny sposób poznali drogę do niepodległości Polski, ważne fakty z historii Ojczyzny, przypomnieli sobie symbole narodowe oraz poznali sposoby uczczenia tego święta. Następnie poszczególne klasy prezentowały wybraną piosenkę patriotyczną. Dzieci z wielkim zaangażowaniem śpiewały i interpretowały ruchem treść piosenek. Każda klasa otrzymała wielkie brawa.

11 listopada, w piątek, delegacja z naszej szkoły, uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w obchodach miejskiego dnia Niepodległości. Uczestniczyli w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz w marszu, inscenizacji Czas patriotów i uroczystościach pod pomnikiem Armii Krajowej oraz Żołnierzy Armii Wyklętej.

Nie zabrakło także akcentów sportowych. Uczniowie wzięli udział w biegu szkolnym, w zależności od kategorii wiekowej. Biegi toczyły się na dystansie od 700 do 1700 metrów ulicami Warecką, Kościuszki, Piastową, Parkową i pl. Narutowicza.

To był wspaniały tydzień Kreatywnego Patriotyzmu, w którym wzięło udział bardzo wielu uczniów naszej szkoły.

Autorzy tekstu : Pani Lidia Krzyżosiak oraz Pani Magdalena Karch

Galeria zdjęć z wydarzenia na stronie szkoły.