Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Warszawskie „Poznaj Polskę” dla uczniów Technikum nr 3

2022-11-22 11:49:50 (ost. akt: 2022-11-22 12:14:07)

W dniach 17-18.11.2022 kolejna już grupa uczniów Technikum nr 3 w Malborku udała się na wycieczkę do Warszawy w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Tym razem na wycieczkę udały się klasy czwarte: 4L kształcąca się w zawodzie technik logistyk i klasa 4G, czyli uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

Celem wycieczki było zwiedzanie zabytków i miejsc pamięci, jak również rozwijanie zainteresowania historią i sztuką.
Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Cmentarz Wojskowy na Powązkach, który stanowi miejsce pochówku zasłużonych osób. Pośród wielu nagrobków na dłużej zatrzymaliśmy się i zapaliliśmy znicz przy kwaterze Harcerskiego Batalionu AK „Zośka” usytuowanej wśród charakterystycznych brzozowych krzyży. Oddaliśmy również hołd przy pomniku ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Następnie skierowaliśmy się na Cmentarz nazywany „Starymi Powązkami”, gdzie odwiedziliśmy groby znanych osób kultury i sztuki m.in. Jerzego Waldorffa, Władysława Reymonta, Marii Dąbrowskiej, Violetty Villas, Ireny Jarockiej i Czesława Niemena.
Wizyta na obu cmentarzach była bardzo interesująca, szczególnie, że nasz pan dyrektor Jan Stawicki w atrakcyjny i profesjonalny sposób przybliżył nam życiorysy niektórych spoczywających tam osobistości.
Kolejnym punktem na naszej trasie był autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego upamiętniający tę część miasta, gdzie izolowano i przetrzymywano ludność żydowską podczas II wojny światowej.
Pobyt w centrum handlowym „Złote Tarasy” przeznaczyliśmy na pożywny posiłek, tak aby mieć siły na dalsze zwiedzanie, gdyż następnym celem naszej wyprawy było dotarcie do Zamku Królewskiego i na Starówkę Warszawską.
Kierując się w stronę naszego celu podziwialiśmy i robiliśmy zdjęcia już po zmroku przy takich obiektach jak: Pałac Kultury i Nauki, pomnik Mikołaja Kopernika, majestatyczny Pałac Prezydencki i oraz mury Uniwersytetu Warszawskiego.
Korzystając z ogólnopolskiej akcji „ Darmowy listopad” udało nam się zwiedzić wnętrza Zamku Królewskiego. Zachwyciło nas nie tylko bogactwo wnętrz, ale również wspaniała wystawa obrazów włoskiego malarza Bernardo Bellotto znanego jako Canaletto.

Zwieńczeniem pierwszego dnia była wizyta na pięknej Starówce, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty na cmentarzu Powstańców Warszawskich, największej nekropolii powstania warszawskiego. W obrębie mogiły kryjącej prochy około 50 tysięcy osób wzniesiony został pomnik Polegli Niepokonani autorstwa rzeźbiarza prof. Gustawa Zemły, gdzie również zapaliliśmy znicz oddając hołd wszystkim poległym.

Następnie zwiedzaliśmy ulubione miejsce warszawiaków na długie spacery, czyli Łazienki Królewskie, które powitały nas płatkami śniegu. Spacer pośród ogrodów, posągów, pięknych budowli i Amfiteatru umilały nam widoki zwierząt, ptactwa, pięknych pawi i wszechobecnych wiewiórek.

I tutaj również dzięki wspomnianej już akcji „darmowy listopad” zwiedziliśmy cudowne wnętrza Pałacu na Wyspie, tam gdzie odbywały się słynne „obiady czwartkowe”.

Oczy nasze zachwyciła Królewska Kolekcja Obrazów Stanisława Augusta Poniatowskiego a wszelkiego rodzaju malowidła, kominki, kryształowe żyrandole, dekoracje charakteryzujące się bogatymi zdobieniami i intensywnymi kolorami utwierdzały nas w tym, iż miejsce to zasługuje na miano kulturalnej wizytówki Warszawy. Spacer zakończyliśmy pod okazałym pomnikiem Fryderyka Chopina.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była lekcja edukacyjna w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Podzieleni na 3 grupy pod opieką przewodników podziwialiśmy przepiękną roślinność śródziemnomorską, palmiarnię, kaktusy oraz inne rośliny tropikalne. Dowiedzieliśmy się, że „bananowiec” to ciasto, a banany rosną na bananie.

Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda kakaowiec, kawowiec, drzewo pieprzowe i wanilia.

Zadowoleni z udanej wycieczki wyruszyliśmy do Malborka z przekonaniem, iż Warszawa zasługuje na miano metropolii i stolicy naszego kraju.


Zadowoleni uczniowie
http://m.82-200.pl/2022/11/orig/poznajpolske-8820.jpg