Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Mamy tę moc! – I konferencja uczniowska w ramach MBOJ

2022-11-17 09:11:16 (ost. akt: 2022-11-17 09:22:14)

15 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Malborku odbyła się I KONFERENCJA UCZNIOWSKA „Przystań, by o profilaktyce porozmawiać” zrealizowana w ramach projektu Malborskiego Budżetu Obywatelskiego Junior. Spotkanie miało na celu promocję zdrowia oraz profilaktyki wśród uczniów. Młodzież w ramach spotkań ze specjalistami oraz dzięki udziale w warsztatach miała możliwość poszerzenia swojej wiedzy dotyczącej dobrostanu.

Przedstawiciele samorządu uczniowskiego Bartosz Jukowski i Martyna Ruszkowska przywitali wszystkich obecnych na sali gości. Wśród nich byli: Zastępca Burmistrza Miasta Malborka Pan Józef Barnaś oraz Pani Magdalen Grudzień, która pomagała w przygotowaniu całego wydarzenia z ramienia Urzędu Miasta.

Na początku powitano specjalistów, którzy mieli swoje wystąpienia: Panią Karina Jakusik naszą szkolną psycholog, Pana Mateusza Szturmowskiego trenera przygotowania motorycznego sportowców oraz Panią Adriannę Nowakowską fizjoterapeutkę oraz doradcę kulinarnego Pana Marcina Puczkę.

Jednak najważniejszymi uczestnikami naszej konferencji była młodzież z malborskich podstawówek. Powitaliśmy przedstawicieli uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 8, Szkoły Podstawowej nr 9 oraz przedstawicieli społeczności szkolnej gospodarzy.

Przybyłych gości słowami wstępu przywitała wicedyrektor szkoły Pani Joanna Pichlak, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na istotę poczucia dobrostanu. Padły takie słowa: „Kiedy mówimy o dobrostanie wielu osobom od razu przychodzi na myśl duża ilość pieniędzy. Jesteśmy nauczeni przez świat, że powinno zależeć nam na tym, aby posiadać dużą ilość dóbr materialnych. Właśnie z nią utożsamiamy szczęście, sukces. Tymczasem w życiu nie chodzi o to, aby dużo posiadać - chodzi w nim o doświadczanie szczęścia, a to nie zawsze ma związek z rzeczami materialnymi”.

Pani wicedyrektor w swoim powitaniu zwróciła również uwagę na bardzo ważną kwestię, którą jest mylne poczucie posiadania: „Możemy mieć największy, najwspanialszy dom, ale jeśli nie ma w nim zrozumienia i miłości, to nie stanie się miejscem szczęścia. Możemy mieć wokół siebie mnóstwo ludzi, a w głębi serca możemy się czuć samotni, niezrozumiali. Możemy mieć ogromna sławę, stanowisko, a jednocześnie doświadczać braku szacunku i radości życia.”

Podsumowaniem wystąpienia Pani Joanny Pichlak była złota myśl przekazana uczestnikom, która miała ich zmotywować do wykorzystania zdobytej na wykładach oraz warsztatach wiedzy w swoim życiu: "Pewnego razu uczeń zapytał Mistrza: Ile trzeba czekać na zmianę? Mistrz odpowiedział: Jak się tylko czeka…. To długo."

Następnie głos zabrał specjalista, trener sprawności motorycznej Pan Mateusz Szturmowski. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na konieczność uprawniania sportu przez młodzież. Dodał, że ważna jest motywacja, regularność uprawianych ćwiczeń oraz odpowiednio dobrana dieta. Cały dobrostan opiera się na dobrej kondycji naszego ciała oraz emocjonalnej ocenie naszego życia. Zwrócono uwagę, że zarówno sen, odpoczynek, odżywianie oraz aktywność fizyczna wpływa na nasz dobrostan.

Potem nasza szkolna psycholog Pani Karina Jakusik, na podstawie Cebulowej Teorii Szczęścia zobrazowała, że na spełnienie człowieka wpływa wola życia (zasób genetyczny człowieka), ogólny dobrostan psychiczny (ogólne zadowolenie z życia) oraz satysfakcja cząstkowa (zadowolenie z poszczególnych dziedzin życia). Pani Karina w prezentacji podała, że o dobrostan można się zatroszczyć poprzez działania podejmowane w czterech obszarach:

• Ciało, czyli potrzeba równowagi - tu należy zwrócić uwagę na kwestie snu, odżywiania, odpoczynku, aktywności fizycznej.
• Emocje, czyli potrzeba bezpieczeństwa - to w jaki sposób radzimy sobie ze stresem
• Umysł, czyli potrzeba samorealizacji - należy zadbać o koncentrację, skupienie się na realizacji jednego zadania oraz zadbać o twórcze i kreatywne myślenie.
• Duch, czyli potrzeba uznania - odkrycie sensu życia i własne uznanie są źródłem energii, naszej wytrwałości, koncentracji, pasji. Daje człowiekowi siłę do działania.
W trakcie wykładu zostały przedstawione konkretne przykłady spędzania czasu w ramach dbania o swój dobrostan w tych czterech obszarach.

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie udali się na część warsztatową. Uczestnicy podzieleni zostali na dwa zespoły. Jeden z nich wziął udział w zajęciach sportowych poprowadzonych przez specjalistów, drugi zespół pracował w tym czasie na warsztatach psychologicznych. Po 40 minutach zespoły zamieniły się salami.

Po zakończeniu dwóch sesji warsztatowych grupy połączyły się i wzięły udział w warsztatach kulinarnych poprowadzonych przez doradcę kulinarnego pana Marcina Puczkę. Uczniowie ubrali specjalnie przygotowane czapki kucharskie, fartuchy, rękawiczki i zabrali się do pracy. Przygotowywali specjalnie dla uczestników konferencji oraz gości zupę krem z palonego ziemniaka, makaron parpadele z pieczonymi warzywami i oliwą czosnkową oraz deser - zdrowy jogurt naturalny z miodem i owocami sezonowymi. W trakcie przygotowania doradca kulinarny wprowadzał dzieci w tajniki przygotowania dań oraz ich dekoracji. W międzyczasie wspominał o tym, jak bardzo ważna w życiu młodego człowieka jest dobrana dieta. Na zakończenie części kulinarnej uczniowie poczęstowali przygotowanymi daniami nauczycieli i rodziców czekającym na swoje dzieci, podzielili się wiedzą jaką zdobyli na konferencji.

W części końcowej konferencji uczniowie zostali podzieleni na zespoły i tworzyli wspólne koła dobrostanu. Na zakończenie konferencji prowadząca podkreśliła jak ważne jest, by każdego dnia robić chociaż jedną rzecz z każdego obszaru, by nasz dobrostan był na jak najlepszym poziomie. Po zakończeniu konferencji każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą pamiątkową torbę z logiem, w której były przygotowane małe upominki. Mamy nadzieję, że konferencja podobała się uczestnikom spotkania i w przyszłym roku znowu będziemy mogli się spotkać.

- Pragniemy bardzo serdecznie podziękować naszym specjalistom za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć. W imieniu uczniów dziękujemy Pani Adriannie Nowakowskiej, Pani Karinie Jakusik, Pani Joannie Pichlak, Panu Mateuszowi Szturmowskiemu oraz Panu Marcinowi Puczce. Dzięki Waszemu zaangażowaniu, to był dla nas niesamowity dzień! Konferencję przygotowały i nadzorowały jej przebieg Panie: Monika Kacperska, Patrycja Biegańska-Stawicka i Agata Rojek – dziękują organizatorzy. - Pamiętajcie, że nawet w trudnych chwilach zawsze warto podjąć działania, by być szczęśliwym człowiekiem. Macie tę moc! – dodają.

informacja i zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 5 w Malborku

http://m.82-200.pl/2022/11/orig/logo-budzetu-obywatelskiego-8810.jpg