Sobota, 27 kwietnia 2024. Imieniny Sergiusza, Teofila, Zyty

Medale pływaków MAL WOPR w Toruniu

2022-11-14 09:57:20 (ost. akt: 2022-11-14 10:00:03)

Z sześcioma medalami wrócili malborscy pływacy reprezentujący klub MAL WOPR Malbork z zawodów pod nazwą „Z Delfinem do Paryża”, które odbyły się w sobotę, 5 października w Toruniu.

Malborczycy pokazali się w grodzie Kopernika po raz kolejny w tym roku, tym razem przywożąc pokaźną kolekcję medali w każdym z kolorów. Dwa złota zawisły na szyi czternastoletniego Dawida Patoki, dla którego były toruńskie zmagania były bez wątpienia jednymi z najlepszych w życiu. Nasz pływak nie tylko zwyciężył w swoich konkurencjach ale także wywalczył rewelacyjny rekord życiowy na 100m stylem dowolnym, poprawiając go o ponad 2 sekundy. Czas, który uzyskał 1:00,27 dał mu najwyższy wynik punktowy FINA z całej naszej ekipy gdyż Dawid zainkasował w tym starcie aż 414 pkt. Złoty medal zdobył także na 100m stylem grzbietowym, gdzie popłynął niespełna sekundę wolniej od swojego rekordu życiowego. Tak dobre wyniki punktowe pozwoliły mu zająć doskonałą, choć bardzo pechową, czwartą lokatę w klasyfikacji generalnej toruńskich zawodów. Tuż za Dawidem, piąty w „generalce” był jego kolega klubowy Sławomir Szpaczyński. Sławek wywalczył w Toruniu dwa nowe rekordy życiowe. Na 100m stylem dowolnym, plasując się tuż za Dawidem wywalczył srebro, zaś na tym samym dystansie ale w stylu motylkowym zajął miejsce trzecie. Złoto i srebro oraz dwie nowe „życiówki”, to dorobek dwunastoletniego Kacpra Patoki, który przyzwyczaił już nas do swoich doskonałych występów na pływalniach naszego województwa i kraju. Tym razem z czasem 1:03,03 był bezkonkurencyjny na 100m kraulem, zaś na dystansie cztery razy dłuższym, urywając ze swojego dotychczasowego najlepszego wyniku blisko 12 sekund, z wynikiem 4:58,73 był drugi. Wyniki te uplasowały naszego mistrza na podium klasyfikacji generalnej, w której zajął drugą lokatę. O włos od podium w swoich konkurencjach były w Toruniu; Anna Czerwińska, czwarta ma 100m stylem motylkowym z nowym rekordem życiowym (1:21,23) oraz Agata Kupińska również czwarta w wyścigu na 100m stylem grzbietowym. W bardzo wymagającej konkurencji 200m stylem zmiennym piąta lokatę, także z nowym rekordem życiowym, zajęła Karolina Kwitnewska. W Toruniu startował też Patryk Gross, który niestety zaliczył dyskwalifikację na 100m stylem klasycznym, co powetował sobie nowym rekordem życiowym na dystansie 100m stylem dowolnym wynoszącym od teraz 1:12,98.

W zawodach w Toruniu startowało 439 zawodników z 33 klubów i w tym zestawieniu nasz klub z dorobkiem sześciu medali, w tym trzech złotych, dwóch srebrnych i jednym brązowym, zajął w klasyfikacji medalowej doskonałą 10 lokatę.