Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Co to jest niepodległość? - uczniowie Technikum nr 3 w przedszkolu

2022-11-10 08:46:55 (ost. akt: 2022-11-10 08:49:04)

8 listopada 2022 r. Młodsi Ambasadorzy programu EPAS (Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego, projekt, w którym Technikum nr 3 w Malborku uczestniczy już szósty rok): Jakub Wąsik – uczeń klasy 1iP, Kinga Sulikowska i Konrad Wrzesień – uczniowie klasy 2iP oraz Amelia Głowińska - uczennica klasy 3G pod opieką Starszej Ambasadorki, nauczycielki historii Iwony Krauze, udali się z wizytą do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Malborku, do grupy sześciolatków. Tradycyjnie, jak co roku, spotkania z dziećmi uczniowie rozpoczęli od tej części innowacji „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem”, która mówi o Polsce, jej świętach, tradycjach, a okazją do tego spotkania było zbliżające się Święto Niepodległości – 11 listopada. Było to pierwsze z zaplanowanych spotkań realizujących założenia innowacji pedagogicznej.

W tematykę zajęć wprowadziła nas piosenka „Niepodległość – trudne słowo, może znaczy ono coś ważnego w naszym życiu. Kto mi wytłumaczy?” Słowo trudne dla przedszkolaka, ale i też dla nas wszystkich bardzo ważne.

Sześciolatki aktywnie i z zapałem pracowały i poznawały trudną część naszej historii – czas zaborów. Podzielone na role: Rosja, Austria i Prusy, dowiedziały się jak Polska zginęła z mapy świata - w odpowiednie chwili odrywały z przygotowanej wcześniej mapki fragmenty Polski zabierane przez zaborców w I, II i III rozbiorze, aż same zorientowały się, że nic nie zostało, że Polska zniknęła mapy, w wykonaniu zadania pomogli nasi uczniowie. Dowiedziały się, co Polacy robili, aby przetrwała polska mowa, podkreślili (po wysłuchaniu piosenki dużą rolę domu rodzinnego: „niepodległość to polski dom, polska szkoła”) – wspólnie odpowiadały na pytania, zadawane w „Katechizmie polskiego dziecka” Władysława Bejzy. Słuchały pieśni legionowych i maszerowały w rytmie „Maszerują strzelcy”.

Po wysłuchaniu piosenki „Co to jest niepodległość?” świetnie poradziły sobie z odpowiedziami na pytania: Ile lat nie było Polski na mapie świata? Jakie kraje podzieliły się ziemiami polskimi? Co to jest niepodległość? Kiedy Polska odzyskała niepodległość.

W formie zabawy przedszkolaki dowiedziały się jak powstały polskie symbole narodowe, utrwaliły posiadane już informacje skąd na nich barwy biel i czerwień. Rywalizowały w szybkości układania puzzle flagi i godła. W postawie zasadniczej pięknie też zaśpiewały dwie zwrotki polskiego hymnu.

„Dziecko to taki patriota mały, na co dzień, a nie od święta. Polską znam flagę i polskie godło i hymn ojczysty pamiętam” – słowa piosenki zakończyły pierwsze zajęcia. Dzieci zostały obdarowane pięknymi kotylionami przygotowanymi przez uczniów Technikum nr 3.

Zajęcia zakończyły się podsumowaniem i okazało się, trudne słowo „niepodległość” nie ma już przed dziećmi tajemnic.

Dużą aktywnością podczas wykazali się nasi uczniowie, którzy prowadzili część zajęć: recytowali wiersze, zadawali pytania sześciolatkom, nadzorowali i pomagali w układaniu puzzle przez dzieci, sami przy tym świetnie się bawiąc.

Młodsi Ambasadorzy po zajęciach odpowiedzieli krótko: „Więcej takich spotkań. Dzieci zaangażowali się w zajęcia i uważnie pracowały. Zajęcia wywołały wiele pozytywnych emocji”.
Zajęcia pokazały, że mimo różnicy wieku można ze sobą współpracować, nawiązać pozytywną więź i dobrze się bawić.

Za miesiąc kolejne spotkanie, już świąteczne, w którym dzieci poznają Unię– widzimy się w Mikołajki – 6 grudnia.

informacja i zdjęcia - Technikum nr 3 w Malborku