Sobota, 1 kwietnia 2023. Imieniny Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Wystawa plenerowa „Historia dokumentem pisana” na placu Kazimierza Jagiellończyka

2022-11-09 14:44:53 (ost. akt: 2022-11-09 14:46:30)

9 listopada br. na placu Kazimierza Jagiellończyka Archiwum Państwowe w Malborku otworzyło wystawę plenerową pt. „Historia dokumentem pisana”, na której zaprezentowane zostały najstarsze archiwalia przechowywane w Archiwach Państwowych w Polsce.

Ekspozycja ma na celu przybliżenie bogatych dziejów społeczeństwa państwa polskiego na podstawie unikatowych i wciąż jeszcze nieznanych dokumentów spoczywających w Archiwach Państwowych. Wyjątkową okazją do jej prezentacji jest zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada.

Wystawę warto zobaczyć też wieczorem, ponieważ pięknie podświetlone tablice, swoim kształtem przypominające kontury Polski, są naprawdę bardzo efektowne.

Wystawa została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Poznaniu z okazji XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych i jest efektem współpracy wszystkich 33 archiwów państwowych, które w tym celu wybrały i opisały najstarszy dokument przechowywany w ich zasobach. Prezentowane dokumenty są różnorodne pod względem formy, czasu powstania i treści. Wybrane eksponaty datowane od XII do XX wieku ukazują wachlarz uzgodnień. W przeważającej części są to średniowieczne dokumenty papieskie, królewski, klasztorne, miejskie, cechowe. Występują także dokumenty sądowe, hipoteczne i rodzinne.

Najstarszy dokument przechowywany w Archiwach Państwowych w Polsce pochodzi z 1153 r. Najmłodszym dokumentem prezentowanym na wystawie jest Akt Rozwiązania Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego i przekazania jej kompetencji Naczelnemu Dowódcy Wojsk Polskich, Józefowi Piłsudskiemu z 1918 r.

Wystawę otworzyła dyrektor Archiwum Państwowego w Malborku Małgorzata Janusz, po ekspozycji oprowadziła jej kurator Karolina Szczepanik. Gratulacje i podziękowania na ręce organizatorów złożył burmistrz Marek Charzewski.