Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Kacper Patoka na zawodach z Otylią Jędrzejczak

2022-11-07 08:15:45 (ost. akt: 2022-11-07 08:31:43)

W sobotę i niedzielę 29 i 30 października, najlepsi młodzi pływacy i pływaczki z całego kraju rywalizowali na pływalni „Wodna Nuta” w cyklicznych zawodach Otylia Swim Cup pod patronatem Otylii Jędrzejczak, mistrzyni olimpijskiej i dwukrotnej mistrzyni świata, a także wielokrotnej medalistki mistrzostw Europy.

W zawodach, podczas dwudniowej imprezy, na opolskiej pływalni swoje umiejętności sprawdzało ponad 800 zawodników podzielonych na dwie kategorie wiekowe. Przed młodymi zawodnikami było nie lada wyzwanie, bo zgodnie z przepisami musieli rywalizować na pływalni o wymiarach olimpijskich, czyli mającej długość 50 metrów. W ramach dwóch bloków zawodów rozegranych zostało 13 po konkurencji indywidualnych dla dziewcząt i chłopców. Podczas zawodów uczestnicy nie tylko rywalizowali zgodnie z zasadami fair play w konkurencjach sportowych, ale także nabierali cennego doświadczenia w startach w dużej imprezie sportowej. Doświadczenia nie brakuje już z pewnością malborskiemu pływakowi Kacprowi Patoce, który i tym razem stawił się w Opolu na tych świetnie zorganizowanych zawodach. Nasz pływak startował trzykrotnie, ustanawiając dwa razy swoje nowe rekordy życiowe na długiej pływalni. Pierwszy raz w karierze zszedł poniżej 30s na dystansie 50m stylem dowolnym. Z czasem 29,09s zajął też najlepszą lokatę w całych zawodach, zdobywając w tej konkurencji srebrny medal. Czwarte miejsce zajął na dystansie dwukrotnie dłuższym ale na pocieszenie tego pechowego miejsca mógł zapisać na swoim koncie nowy rekord życiowy wynoszący od niedzieli 1:05,40s. Po zawodach Kacper z pewnością mógł czuć niedosyt, gdyż w zestawieniu wszystkich zawodników zajął odległą jak na niego, 5 lokatę. Patrząc jednak na poziom sportowej rywalizacji w Opolu, fenomenalne wyniki uzyskiwane przez zwycięzców i fakt, że miejsce trzecie przegrał o nieco ponad 20pkt FINA, należy uznać start naszego zawodnika za bardzo udany.

Jedną z podstawowych zasad podczas zawodów pływackich jest niwelowanie różnic wśród dzieci oraz nauka szacunku do rywali. W czasie opolskich zawodów czekało na zawodników mnóstwo atrakcji. Odbyły się specjalne wyścigi premiowane, medale wręczała im sama mistrzyni Otylia. Zawody organizowane przez Fundację Otylii Jędrzejczak były jak zawsze fantastyczną do okazją do poprawy rekordów życiowych pływaków ale przede wszystkim świetną dla nich zabawą.

Informacja i zdjęcia: MAL WOPR Malbork