środa, 27 września 2023. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Darmowy Listopad na zamku w Malborku

2022-11-02 13:03:38 (ost. akt: 2022-11-04 12:19:31)

Muzeum Zamkowe w Malborku po raz kolejny bierze udział w projekcie „Darmowy Listopad w rezydencjach królewskich”, realizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez cały miesiąc zwiedzanie Muzeum i jego oddziałów w Sztumie i Kwidzynie odbywać się będzie na podstawie bezpłatnych biletów wstępu, które należy pobrać w kasie lub online (obowiązuje opłata za przewodnika lub audioprzewodnik 15,00 zł).

Muzeum Zamkowe w Malborku wraz z oddziałami w Sztumie i Kwidzynie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Zamek Królewski w Poznaniu, Zamek Lubelski, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Żupny w Wieliczce i Zamek Królewski w Warszawie to dziewięć rezydencji królewskich, które w tym roku w ramach akcji Darmowy Listopad przygotowały bezpłatną ofertę dla zwiedzających. Wśród propozycji są nie tylko zaproszenia do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

Listopadowe atrakcje:

Muzeum Zamkowe w Malborku
- Na trasie zwiedzania dostępna będzie m.in. wystawa czasowa „Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę” – Malbork między polityką a sacrum (1772 - 1856)”.
- Oprowadzania kuratorskie na wystawie czasowej odbywać się będą w soboty o godz.12.00, zbiórka przed bramą główną, bilety bezpłatne do pobrania w kasie biletowej, limit wejść 20 osób:
5.11. - Bartłomiej Butryn - "Między dokumentem a inwencją, czyli czego nie widział artysta a nam pokazał"
19.11. - Justyna Lijka – oprowadzanie po wystawie przez kuratora wystawy
26.11. - Bartłomiej Butryn- „Krzyżak wyobrażony - bracia zakonni w romantycznych przedstawieniach zamku malborskiego i w malarstwie historycznym".
- Lekcje muzealne:

Malbork jako twierdza i arsenał królewski,
Pisma, kroniki, pamiętniki – kancelaria w czasach polskich,
Malborskie drukarnie w okresie nowożytnym,
Malbork jako miejsce kultu religijnego,
Portrety władców Polski na zamku w Malborku,
Wizyty władców Polski na zamku w Malborku.

- Zajęcia organizowane dla klas szkolnych, tematy lekcji i termin do ustalenia w Dziale Edukacji.
- Prelekcja
26.11.2022 r., godz. 12.00, Ośrodek Konferencyjny Karwan, Wyprawa Zygmunta III do Prus w 1623 r. - dr Rafał Panfil

Zamek w Sztumie
- Lekcje muzealne:
Prusowie i ich baby - warsztaty pracy w glinie.
Na zajęciach dzieci dowiedzą się kim byli Prusowie, jak wyglądali, jakie mieli wierzenia i przede wszystkim czym były baby pruskie. W części warsztatowej wykonają miniaturę posągu w glinie.
- Jaćwingowie i ich grody.

Zajęcia na podstawie wystawy czasowej o jednym z plemion pruskich- Jaćwingach. Jest to opowieść o budownictwie warownym urozmaicona wspólnym tworzeniem makiety osady pruskiej.
Zajęcia dla grup wiekowych: przedszkola i szkoły podstawowe.
Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim uzgodnieniu terminu i wyborze tematu. Zamawianie lekcji: Aleksander Masłowski – tel. 668 158 447
- Oprowadzanie kuratorskie:
19.11.2022 r. i 26.11.2022 r., godz. 12.00
Jaćwingowie – zapomniani wojownicy - Zbigniew Sawicki, oprowadzanie kuratorskie po wystawie, oferta dla rodzin.
- Prelekcja:

11.11.2022 r., godz.12.30
Zamek w Sztumie - historia mało znana - Aleksander Masłowski- oferta dla rodzin
- Prezentacja filmu
11.11.2022r. godz. 12.00
Plebiscyt 1920 r.na Powiślu – oferta dla rodzin

Zamek w Kwidzynie
Lekcje muzealne:
- Chata wuja Toma - opowieści o ptaszkach z naszego podwórka; oprowadzanie po części wystawy przyrodniczej oraz warsztaty z tworzenia ptaszka na patyku.
- Miejsca pamięci i zapomnienia - opowieść o starych cmentarzach, menonickich stelach i krzyżach nagrobnych oraz warsztaty z tworzenia kwiatów woskowych.
- Ceramika ręcznie lepiona- naczynia codzienne i pogrzebowe; oprowadzanie po wystawie archeologicznej oraz warsztaty w glinie.
- W świecie herbów i symboli - warsztaty z tworzenia własnego znaku heraldycznego.

Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim uzgodnieniu terminu i wyborze tematu. Zajęcia dla grup wiekowych: przedszkola i szkoła podstawowa.

Zamawianie lekcji muzealnych:
Wioleta Rudzka, tel. 727 522 159
Joanna Jezierska, tel. 669 622 266

informacja: Muzeum Zamkowe w Malborku