Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Pani Lidia Kusz wzięła udział w Gali Konkursu Prezydenckiego "Razem dla Seniorów"

2022-10-31 09:33:45 (ost. akt: 2022-10-31 09:51:20)

25 października 2022 roku, Lidia Kusz - prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku miała zaszczyt uczestniczyć w Pałacu Prezydenckim na Gali wręczenia nagród Konkursu Prezydenckiego "Razem dla Seniorów".

Konkurs został zainicjowany z okazji Światowego i Ogólnopolskiego Dnia Seniora 14 listopada 2021 roku i odbywa się pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agaty Kornhauser - Dudy.

Nagroda ma promować i nagradzać najcenniejsze inicjatywy na rzecz seniorów realizowane przez osoby prywatne i instytucje na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim, kształtować odpowiednie postawy i zachęcać do podejmowania aktywności na rzecz seniorów.

Organizatorem konkursu "Razem dla Seniorów" pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W kapitule zasiada m.in. Łukasz Salwarowski - Redaktor Naczelny Głosu Seniora.
Zwyciężczynią w I edycji Konkursu w kategorii " Seniorzy Seniorom" została Bożena Sałacińska z Bydgoszczy. Wśród nominowanych znalazła się również Lidia Kusz - ambasadorka Głosu Seniora i przewodnicząca Malborskiej Rady Seniorów, która jako jedyna z całego województwa pomorskiego została zaproszona na uroczystą Galę jako Członkini Rady d.s. Polityki Senioralnej przy Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

"Moje zaproszenie traktuję jako wyróżnienie całego senioralnego środowiska Województwa Pomorskiego, bo zawsze za ludźmi sukcesu stoją przyjaźni ludzie, rodzina, instytucje, Stowarzyszenia, Związki, organizacje w których działamy i Media - redaktorzy gazet, radia i tv. Dziękuję wszystkim, którzy ze mną współpracują i wspierają mnie w działaniach, szczególnie mojej mamie, Jerzemu Ruszkowskiemu - wiceprzewodniczącemu Malborskiej Rady Seniorów, panu burmistrzowi miasta Malborka Markowi Charzewskiemu i pani Barbarze Bałka - pełnomocnikowi ds. Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Dziękuję również panu Januszowi Maksymowicz Prezesowi Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie za pomoc i wspieranie moich działań na rzecz kombatantów i wszystkich osób starszych . Dziękuję Wam Wszystkim Kochani za to, że jesteście i mogę zawsze liczyć na pomoc i dobrą radę z Waszej strony. " - o wydarzeniu mówi Pani Lidia Kusz.

Gdy Pierwsza Dama zabrała głos , na Sali zapadła magiczna cisza i wszyscy wielką uwagą słuchali:
"Uważam, że to naprawdę wielka sprawa, żeby dawać innym nadzieję, otuchę, silę , poczucie własnej wartości, a w końcu świadomość, że w pobliżu jest ktoś, kto wyciągnie pomocną dłoń i na kogo zawsze można liczyć .
Nieprzypadkowo idea konkursu narodziła się po wybuchu pandemii COVID -19 . - Pandemia stanowiła dla osób starszych ogromne zagrożenie zdrowotne ale to właśnie środowisko doświadczyło w sposób szczególny trudów związanych z funkcjonowaniem w izolacji, w nieznanej i niepewnej sytuacji. Jednocześnie ten trudny czas wyzwolił w naszym społeczeństwie niezwykłą ludzką solidarność empatię i zaangażowanie. Bardzo wiele organizacji instytucji ruchów społecznych stowarzyszeń firm i osób prywatnych ruszyło z pomocą seniorom oferując im wszechstronne wsparcie"
- mówiła Pierwsza Dama, która wręczyła nagrodzonym statuetki i Dyplomy, po czym zwróciła się do wszystkich zaproszonych gości i powiedziała :
"...Wszystkie działania, które Państwo podejmują , świadczą o tym, że są Państwo niezwykle cennym kapitałem, inspirującym i dającym przykład innym do podejmowania podobnych działań.
Jednocześnie wyraziła radość, że tak wiele osób w każdym wieku przyczynia się do budowania wsparcia dla starszych pokoleń, że na przestrzeni ostatnich lat powstało i nadal powstaje bardzo wiele miejsc, gdzie seniorzy mogą aktywnie spędzać czas" , Chciałabym bardzo serdecznie podziękować też za to, że dzielą się Państwo swoim doświadczeniem,. swoją pasją, i swoją energią zarówno z osobami starszymi jak i młodymi ludźmi , których włączają Państwo w swoje przedsięwzięcia, działając w duchu międzypokoleniowego dialogu - mówiła i podkreśliła , że zawiązane więzi, wszystkie spotkania, rozmowy, organizowane warsztaty, wspólna rekreacja , wyjścia , wycieczki, stanowią nie tylko rodzaj aktywizacji seniorów, ale także świetną formę terapii , która leczy problemy często dotykające osoby starsze , jak samotność, depresja czy poczucie wykluczenia - Uważam, że to naprawdę wielka sprawa żeby dawać innym nadzieję, otuchę , silę poczucie własnej wartości , a w końcu świadomość, że w pobliżu jest ktoś na kogo zawsze można liczyć. "


W trakcie Gali głos zabrała prof. dr. hab. Józefina Hrynkiewicz, Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej, nawiązała do wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, omówiła sytuację demograficzną Polski.
Głos zabrał również dr.med. Marek Tombarkiewicz, Dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
Gościnnie wystąpił chór żeński " Srebrne Świerki "
Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP , minister Wojciech Kolarski.

Po oficjalnej uroczystości można było porozmawiać z Pierwszą Damą o nurtujących nas sprawach i problemach . Wraz z dr n. prawnych Martą Kościelecką Wiceprezes Koła -14 ZK RP i BWP w Warszawie , która również była zaproszona na Uroczystą Galę, poruszałyśmy tematy dotyczące Kombatantów naszego Związku, gdzie pani Prezydentowa wyraziła wielkie zaniepokojenie, że niestety z roku na rok ubywa naszych Kombatantów i powiedziała, że śledzi na bieżąco naszą pracę i działania na rzecz Związku Kombatantów, w których również chętnie i często osobiście uczestniczy, obserwuje ich działania na rzecz polityki senioralnej.