Czwartek, 25 lipca 2024. Imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny

Ania Karwan, Biustopozytywne warsztaty i nagrody burmistrza na Inaugurację Roku Kulturalnego

2022-10-29 09:44:28 (ost. akt: 2022-10-29 10:29:33)

Tegoroczna Inauguracja Roku Kulturalnego w Malborku była naprawdę wyjątkowa. 28 października br. na scenie z Przyziemiu Karwanu zaśpiewała Ania Karwan wraz z zespołem. Publiczność miała okazję wysłuchać najbardziej znanych przebojów artystki, ale także piosenek z nowej płyty, która się wkrótce ukaże. Wokalistka oczarowała salę swoim głosem, podzieliła się swoimi przemyśleniami i zaprosiła do wspólnego śpiewania.

Przed występem burmistrz Marek Charzewski wraz z dyrektorem Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji wręczyli nagrody za całokształt działalności w zakresie twórczości artystycznej, popularyzacji i upowszechniania kultury. W tym roku nagrody otrzymali:

Katarzyna Zając-Baca, która swoją przygodę z kulturą rozpoczęła w 2000 roku organizując wspólnie z przyjaciółmi Malborski przegląd Muzyczny. Jest animatorem kultury zaangażowanym w wiele projektów, które często wykraczają poza zakres obowiązków wynikających z pracy w Malborskim Centrum ,Kultury i Edukacji w Malborku , posiada wysokie umiejętności interpersonalne, łatwo nawiązuje kontakty a w swoim zespole wytworzyła atmosferę wzajemnej pomocy i zrozumienia, jest organizatorem różnych wydarzeń kulturalnych w mieście, laureatka wielu nagród za działalność na rzecz kultury, między innymi Wojewody Pomorskiego ,,Bursztynowy Mieczyk’’, miasta Malborka ,,Wieża Maślankowa’’ . Pani Katarzyna została wyróżniona również przez kapitułę Baszty Maślankowej w kategorii wolontariusz.

Drugi laureat to Bogdan Mąder Prezes malborskiego oddziału PTTK im. Stefana Dubyny w Malborku, który jest realizatorem wielu projektów na rzecz mieszkańców min. cykle spacerów z przewodnikiem po mieście, rajdów rowerowych, dzięki którym pokazuje piękno okolic i historii z nimi związanymi. Jego wiedza i umiejętności sprawiają, że czas spędzony na spacerach i rajdach upływa w przyjemnej atmosferze. Nową inicjatywą Pana Bogdana , która pojawiła się w roku jubileuszowym 730-lecia Malborka było powołanie Społecznego Komitetu Fundacyjnego Sztandaru dla miasta Malborka.

Koncert poprzedzony został bardzo ciekawym wydarzeniem. Fundacja Wsparcie na Starcie oraz Urząd Miasta Malbork zorganizowały BIUSTOpozytywne warsztaty z Qczajem i Kingą Zawodnik w ramach kampanii Dotykam=Wygrywam, która jest od 11 lat znana w całej Polsce, a jej pomysł powstał właśnie w Malborku. Październik to przecież miesiąc dbania o zdrowie piersi, warto więc przypomnieć o profilaktyce i samobadaniu.

Było to spotkanie niezwykłe, uczestniczki na przemian śmiały się i płakały. Organizatorki przekonywały, jak ważne jest badanie piersi, a przed wszystkim samobadanie. Patrząc na statystyki, temat piersi jest ciągle tematem, o którym niechętnie się mówi.

Własną historię opowiedziała Beata Kacprowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku, u której w tym roku wykryto złośliwego raka piersi, jednak dzięki regularnym badaniu okazało się, że guz jest w początkowej fazie i rokowania są bardzo optymistyczne. Pani Beata podzieliła się informacją o chorobie, aby przekonać kobiety, że szybko wykryty rak to nie wyrok.

Goście specjalni – Kinga Zawodnik i Quczaj - także mają doświadczenia z nowotworami u bliskich, którzy jednak zaniedbali badania. Podkreślali, że choroba nie jest tylko problemem osoby, którą dotyczy, ale także rodziny, bliskich i przyjaciół, którym całe życie może wywrócić się do góry nogami. Badajmy się więc nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich, którzy są dla nas ważni.

Podczas spotkania odbyła się prezentacja, w jaki sposób najlepiej sprawdzić swoje piersi. I o dziwo zademonstrował to mężczyzna czyli Quczaj, który jest jednym z ambasadorów kampanii #DotykamWygrywam, zainicjowanej przez pochodzącą z Malborka Izabellę Sakutovą, międzynarodową ekspertkę brafittingu i prezeskę fundacji Wsparcie na Starcie.

Organizatorami warsztatów byli fundacja Wsparcie na Starcie i Urząd Miasta Malborka. Dzięki udziałowi partnerów i sponsorów przeprowadzono loterię z nagrodami. Każdy los wygrywał, a nagrody często wielokrotnie przewyższały wartość losów.