Czwartek, 13 czerwca 2024. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

Dzień na różowo w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Malborku!

2022-10-28 10:13:20 (ost. akt: 2022-10-28 10:21:30)

W ubiegły piątek (21.10) korytarze I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku przepełniły się kolorem różowym! Miało to na celu zwrócenie uwagi na problematykę raka piersi (październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi). W tym miejscu należy podkreślić, że to choroba, która najczęściej staje się przyczyną śmierci kobiet. Nieznana jest przyczyna jej powstawania i medycyna do tej pory nie potrafi znaleźć panaceum na to schorzenie. Należy ona do chorób cywilizacyjnych, która dotyka społeczeństwa na całym świecie. Od przeszło stu lat powstają w klinikach medycznych zespoły badawcze, które szukają jak najlepszych sposobów leczenia tej choroby. Dzięki ich pracy i opracowaniu metod leczenia można było ograniczyć tradycyjny dotychczas sposób usuwania chorych piersi (mastektomia).

Uczniowie i pracownicy I LO także przyłączyli się do akcji . To była bardzo dobra okazja, na usystematyzowanie wiedzy z tego zakresu. Zachęcamy do odwiedzenia stron:

-Strona kampanii Profilaktyka raka piersi – mammografia, samobadanie piersi – Planuję Długie Życie (planujedlugiezycie.pl)
- Krajowy Rejestr Nowotworów
- Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia– szczegółowe informacje o programie profilaktyki raka piersi.