Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Mali badacze w Przedszkolu nr 8

2022-10-27 12:52:55 (ost. akt: 2022-10-27 13:04:39)

Środa w grupie dzieci najstarszych Gołębie była dniem eksperymentów. W ramach programu innowacyjnego” Mali odkrywcy” przedszkolaki przeprowadziły kilka ciekawych doświadczeń .

Dzieci były bardzo ciekawe i chciały dowiedzieć się , czy źródłem prądu mogą być niektóre owoce? Aby wykonać doświadczenie potrzebne były cytryny, jabłka, dioda, druciki.

Po obserwacji doszły do wniosku, że prąd nie kryje się tylko w gniazdkach ale również w cytrynach i jabłkach. Eksperyment wywołał wielkie zdziwienie na twarzach małych naukowców.

Następne doświadczenia to zabawy z wodą. Najpierw dzieci mogły sprawdzić, które przedmioty toną, a które utrzymują się na powierzchni. Wszystkie przygotowane przedmioty zostały wrzucone do pojemnika z wodą. Po przeprowadzonym doświadczeniu przedszkolaki odpowiadały na pytania ,,jakie przedmioty utonęły,, , ,,które nie utonęły,, , ,,dlaczego jedne utonęły,, , a inne nie?. Następnym eksperymentem z wodą było sprawdzenie, co rozpuszcza się w wodzie, a co nie. Dzieci po kolei umieszczały w pojemnikach z wodą wybrany przez siebie produkt: sól, cukier, mąkę, piasek, olej i żwirek. Sprawdzały zachowanie produktów w kontakcie z wodą, wyciągały wnioski i formułowały twierdzenia. Następnym doświadczeniem było sprawdzenie co dzieje się z jajkiem po włożeniu do słoika z wodą, a co kiedy do wody wsypie się sól.? Dzieci sprawdziły również co stanie się po dolaniu do słonej wody do wody zwykłej. Następnie przedszkolaki próbowały odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tak się dzieje? Kolejnym eksperymentem było doświadczenie „Wędrująca woda”. Dzieci dowiedziały się ,że woda wędruje. Nie ma żadnej pompy, która ją tłoczy ku górze. Sama, wbrew prawu grawitacji „wspina się” – w tym przypadku po papierowych chusteczkach i przechodzi do drugiej szklanki

Na zakończenie w słoiku z rozpuszczoną solą dzieci zamieściły patyk z wełnianą nitką zanurzając ją w solance i odstawiły do kącika przyrody. Teraz będą codziennie obserwować co się będzie działo gdy woda zacznie parować? W trakcie przeprowadzonych działań badawczych dzieci miały ogromną radość i satysfakcję z uczestnictwa w takich zabawach.