środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Nauka poprzez zabawę dzięki SOWIE czyli Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Szkole Łacińskiej

2022-10-24 14:35:35 (ost. akt: 2022-10-24 15:27:39)

24 października br. w Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska w Malborku miała miejsce uroczystość otwarcia jedynego w woj. pomorskim minicentrum nauki zrealizowanego w ramach programu SOWA czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

W spotkaniu udział wzięli między innymi Sławomir Adamiec – Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki, Robert Firmhofer Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik, posłowie Kazimierz Smoliński i Tadeusz Cymański, Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang, burmistrz Marek Charzewski, wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk, Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz, dyrektorzy i nauczyciele. Obsługę urządzeń zademonstrowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3. Wraz z nimi wszyscy dorośli goście z dziecięcą fascynacją eksperymentowali z doświadczeniami.

Dyrektor Adamiec podkreślił, że Szkoła Łacińska jest cudownym miejscem, gdzie dzięki SOWIE można będzie rozwijać wyobraźnie i pobudzać aktywność. Przeczytał również list od ministra MEiN Przemysława Czarnka.

Z kolei dyrektor Centrum Nauki Kopernik zapewnił, że wszystkie 15 interaktywnych stacji oraz przestrzeń warsztatowa tzw. Majsternia działają na tej samej zasadzie, co ich warszawskie pierwowzory i że z pewnością się sprawdzą, ponieważ zostały przetestowane przez miliony osób odwiedzających ich obiekt.

Burmistrz Marek Charzewski podziękował za uznanie i wybranie malborskiego projektu do realizacji jako jedynego na Pomorzu, podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i sfinalizowania tego przedsięwzięcia.

Na zakończenie głos zabrali gospodarze – dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji Krzysztof Andruszkiewicz oraz kierownik CKiE Szkoła Łacińska Małgorzata Badziong, która powiedziała, że nie wahała się ani chwili, aby ubiegać się o SOWĘ w „ Łacinie”. Podkreśliła, że uczestnictwo w programie to nie tylko szansa na rozwój infrastruktury Łaciny, ale też możliwość udziału w wielu doskonałych programach edukacyjnych koordynowanych przez CNK takich jak Klub Młodego Odkrywcy, Warsztaty Familijne czy Pikniki Naukowe. Podczas Ogólnopolskiego Hubertusa, który odbył się w Malborku na początku października br., natrafiła na drewnianą rzeźbę sowy idealnie pasującej na symbol malborskiego Centrum. Figura została podarowana przez organizatorów imprezy i artystę Piotra Bogdaszewskiego i będzie witać odwiedzających nasze minicentrum nauki. Dodała, że wkrótce zostanie otwarta w „Łacinie” również Sala Doświadczania Świata, finansowana ze środków PEFRON, która uzupełni ofertę SOWY dla osób z niepełnosprawnościami.

Na zakończenie goście udali się na zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Malborku.

Co to jest SOWA? (materiał ze strony www.kopernik.org.pl)
Stworzenie „Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA” to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki. Wpisuje się w programy realizowane przez Ministra w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki, mające na celu popularyzację i upowszechnianie nauki oraz badań naukowych. Minister przyznał Centrum Nauki Kopernik dotację celową na uruchomienie lokalnych stref aktywności w latach 2021–2023. Centrum Nauki Kopernik od początku istnienia promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. W naszej instytucji stwarzamy warunki do tak rozumianego uczenia się, m.in. poprzez:

- odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami (Wystawy),
- rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych (Majsternia),
- uczestnictwo w różnych warsztatach i zajęciach opartych na wypracowanych przez nas i sprawdzonych rozwiązaniach edukacyjnych.

Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury.