Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Gimnazjaliści z "Dwójki" na warsztatach chemicznych na UG

2017-03-28 09:44:43 (ost. akt: 2017-03-28 10:16:37)

W środę, 22 marca 2017 r., kolejna grupa chemików z Gimnazjum nr 2 (klasa IIIa, uzupełniona o uczniów z klasy IIIb i IIb) udała się na Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, aby pod bacznym okiem studentów kierowanych przez dr Henryka Myszkę, opiekuna Naukowego Koła Chemików UG, poznać właściwości wybranych pierwiastków chemicznych: aktywnych metali, miedzi, żelaza, siarki i jodu.

Z kilkoma eksperymentami zetknęli się już w szkole, lecz mieli okazję po raz pierwszy wykonywać je w pełni wyposażonym w nowoczesną aparaturę badawczą laboratorium na wyższej uczelni.

Odziani w białe fartuchy, rękawiczki i okulary ochronne dla pełnego bezpieczeństwa uczniowie posługując się szczegółowymi instrukcjami samodzielnie wykonywali doświadczenia chemiczne, a w trakcie zajęć wyciągali wnioski i zapisywali na tablicy równania przeprowadzanych reakcji. W trakcie warsztatów byli także obserwatorami trochę bardziej niebezpiecznych doświadczeń, w których pełnili rolę asystentów. Poznali również kilka nowych sprzętów, obsługiwali bardzo dokładną wagę, poznali kilka nowych metod badawczych i wymogi bezpieczeństwa w profesjonalnym laboratorium.

Uczestnikom zajęcia bardzo się podobały, a na ich zakończenie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. 

archiwum Gimnazjum nr 2