środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Podróż na Madagaskar - wyspę ludzi biednych, ale szczęśliwych. Relacja po spotkaniu z Michałem Szulimem

2022-10-19 10:55:23 (ost. akt: 2022-10-19 11:26:39)

13 października w Mediatece Miejskiej Bublioteki Publicznej odbył się spotkanie z podróżnikiem Michałem Szulimem. Poniżej relacja ze spotkania.

Michał Szulim jest nie tylko wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów w zespole Plateau. Lubi także podróżować, a o swoich wyprawach pisze na blogu miejscezamiejscem.pl, w książkach oraz opowiada w radiu i na spotkaniach autorskich.

Mieliśmy przyjemność zaprosić pana Michała na spotkanie do Mediateki, by opowiedział mieszkańcom Malborka i okolic o Madagaskarze – wyspie zwanej królestwem lemurów.

Podróżnik poprowadził nas po niej wg alfabetycznego klucza. I tak przemierzyliśmy rozległe wyspiarskie tereny od starych samoróbkowych AUT, przez najpiękniejsze plaże NOSY BE, aż po ZEBU, które są równie popularne jak kameleony. Poznaliśmy obyczaje Malgaszy, którzy zatrzymują czas w letargu. Ciekawostka, że dziewczyny południowych plemion okazują miłosne zainteresowanie swojemu tanecznemu partnerowi kopniakami w łydkę.

W zajmującej opowieści pana Michała nie zabrakło praktycznych wskazówek, np. jak podróżować taxi-brousse, czy też jak funkcjonuje system nieoficjalnych acz oczywistych łapówek.

Malgasze są gościnni i nie tracą pogody ducha, choć żyją w trudnych warunkach bytowych. Nic nie mając, nic nie tracą, co powoduje, że potrafią czerpać radość z życia i małych rzeczy.

Czwartkowe spotkanie 13. października w Mediatece zakończyło się pytaniami do naszego gościa, sprzedażą książek, wspólnymi zdjęciami i wpisem do księgi pamiątkowej.

Cieszymy się, że mogliśmy gościć Michała Szulima w naszej bibliotece. Ciekawy przekaz i skromna, sympatyczna osobowość muzyka-podróżnika na długo pozostaną w naszej pamięci. Zapamiętamy, że Madagaskar jest niewątpliwie ciekawym i intrygującym miejscem na Ziemi.

Tekst: Marzena Gliniewicz, zdjęcia: Joanna Kloc. Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku.