Piątek, 3 lutego 2023. Imieniny Błażeja, Joanny, Telimeny

Przygoda zaczyna się w harcerskiej „Stacji” - w Malborku odbył się zlot harcerskich placówek wsparcia

2022-10-18 10:12:58 (ost. akt: 2022-10-18 10:23:50)

Autor zdjęcia: COZY Photo Studio

W dniach 15-16 października 2022 r. w Malborku na zaproszenie Burmistrza Miasta Malbork Marka Charzewskiego oraz Komendanta ZHP Chorągwi Gdańskiej hm Artura Glebko odbyło się spotkanie uczestników, uczestniczek sieci placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży „Stacja” z terenu województwa pomorskiego współfinansowanych ze środków EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego

W wydarzeniu edukacyjnym uczestniczyło ponad 300 dzieci, ich rodzice, wychowawcy i animatorzy z Malborka, Słupska, Lęborka, Kościerzyny, Miastka, Starogardu, Sztumu, Kwidzyna, Wejherowa.

Wydarzenie edukacyjne objęła swoim patronatem Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pani Agata Kornhausen-Duda.

Był to trzeci Zjazd Stacji, podczas, którego uczestnicy placówek poznali się i wymienili się doświadczeniami związanymi z prowadzeniem działań adresowanych do dzieci i młodzieży.

Stacje to miejsca skąd zaczyna się nowa przygoda, nowe wyzwanie, nowe przyjaźnie. Dla dzieci i rodziców to szansa na rozwój i wsparcie. Stacje to 8 świetlic w formie pracy podwórkowej oraz 2 stacjonarne pracujące w Kościerzynie, Miastku, Bytowie Starogardzie, Malborku, Sztumie, Kwidzynie, Lęborku, Słupsku, Gdyni. Swoim wsparciem obejmują dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym i ich rodziców. W placówkach dzieci podnoszą swoje kompetencje, rozwijają zainteresowania, spędzają czas razem.

W ramach spotkania wykonano wspólne zdjęcie uczestników w kształcie napisu #STACJA, przeprowadzono edukacyjne warsztaty rozwijające kompetencje prowadzone przez instruktorów Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji w Szkole Łacińskiej. Uczestnicy zlotu mogli także wziąć udział w grze miejskiej "Nowe ślady po Starym Malborku", w ramach której poznali Malbork i jego historię oraz odwiedzić DnioParku.

Przy współpracy z Muzeum Zamkowym w Malborku w sobotni wieczór dzieci i młodzież spotkały się w Ośrodku Konferencyjnym Karwan na Zamku w Malborku na wieczornicy „Ku przyszłości”. W niedzielę rano uczestnicy zwiedzili muzeum zamkowe.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.