Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Przygoda zaczyna się w harcerskiej „Stacji”

2022-10-14 13:20:37 (ost. akt: 2022-10-14 13:27:35)

W dniach 15-16 października 2022 w Malborku odbędzie się spotkanie uczestników, uczestniczek sieci placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży „Stacja” z terenu województwa pomorskiego współfinansowanych ze środków EFS w ramach RPO Woj. Pomorskiego. W wydarzeniu edukacyjnym uczestniczyć będzie 350 dzieci, młodzieży i ich rodziców.

Wydarzenie edukacyjne objęła swoim patronatem Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pani Agata Kornhausen-Duda.

Na zaproszenie Burmistrza Miasta Malbork Marka Charzewskiego oraz Komendanta ZHP Chorągwi Gdańskiej hm Artura Glebko w Malborku odbędzie się Zlot Stacji. Uczestniczki i uczestnicy to dzieci i młodzież w wieku 7- 18 lat, ich rodzice, wychowawcy i animatorzy z Słupska, Lęborka, Kościerzyny, Miastka, Starogardu, Sztumu, Kwidzyna, Malborka, Wejherowa.

W ramach spotkania zaplanowano wspólne zdjęcia w kształcie napisu #STACJA, warsztaty rozwijające kompetencje prowadzone przez instruktorów Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji w Szkole Łacińskiej, grę miejską, odwiedziny w DinoParku. Przy współpracy z Muzeum Zamkowym w Malborku w sobotni wieczór dzieci spotkają się w Ośrodku Konferencyjnym Karwan na wieczornicy „Ku przyszłości” na Zamku w Malborku. W niedzielę rano uczestnicy zwiedzą Zamek w Malborku.

Do Malborka przybędą też przedstawiciele samorządów lokalnych z miast, w których funkcjonują nasze placówki, aby podzielić się doświadczeniem. Spotkanie odbędzie się w sobotę 15 października.

Organizatorami wydarzenia są Komendant ZHP Chorągwi Gdańskiej hm Artur Glebko oraz Burmistrz Miasta Malbork Marka Charzewskiego
Współorganizatorami Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji

Początek: 10.00 –11.00 - spotkanie uczestników przed Malborskim Centrum Kultury i Edukacji Szkołą Łacińską ul. Stare Miasto 42, 82-200 Malbork, przywitanie gości, podziękowania dla wychowawców – wolontariuszy, wspólne zdjęcia z drona.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Środki własny stanowi społeczna praca wychowawców, animatorów, trenerów.

Jest to trzeci Zjazd Stacji, podczas, którego uczestnicy naszych placówek poznają się, wspólnie poznają, a osoby prowadzące- wychowawcy wymieniają się doświadczeniami.

Stacje to 8 świetlic w formie pracy podwórkowej oraz 2 stacjonarne pracujące w Kościerzynie, Miastku, Bytowie Starogardzie, Malborku, Sztumie, Kwidzynie, Lęborku, Słupsku, Gdyni. Swoim wsparciem obejmują dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym i ich rodziców. W placówkach dzieci podnoszą swoje kompetencje, rozwijają zainteresowania, spędzają czas razem.
Stacje to miejsce skąd zaczyna się nowa przygoda, nowe wyzwanie, nowe przyjaźnie. Dla dzieci i rodziców to szansa na rozwój i wsparcie. Zajęcia w placówce opierają się o cotygodniowe zajęcia na podwórkach (grupy podwórkowe) lub codzienne spotkania w świetlicy, warsztaty rozwijające kompetencje, wsparcia psychologiczne i specjalistyczne dla dzieci i ich rodziców. W okresie wakacji i ferii zimowych uczestnicy i uczestniczki Stacji wyjeżdżają na wypoczynek. Stacje to miejsce gdzie spotyka się pomoc rodzinom świadczona pomoc społeczną, naszymi partnerami w działaniu lokalne ośrodki pomocy społeczne. Placówki opierają się o społeczna pracę wychowawców, w każdej Stacji zatrudniona jest jedna osoba, a minimum 3 pracują jako wolontariusze. Funkcjonowanie placówek finansowane jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Wkład własny do projektów stanowi społeczna praca wychowawców, animatorów, trenerów.

Relacje z funkcjonowaniu sieci placówek wsparcia dziennego dla dzieci Stacje w woj. pomorskim znajdują się na profilu FB.