Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Otwarte Spotkanie Rady Gospodarczej

2022-10-10 09:26:53 (ost. akt: 2022-10-10 09:30:02)

6 października br. odbyło się spotkanie członków Rady Gospodarczej z udziałem Burmistrza Miasta Malborka Marka Charzewskiego oraz zaproszonych gości reprezentujących Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Pomorski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o. oraz Towarzystwa Rozwoju Powiśla.

Wśród zaproszonych gości byli: Maciej Fliger Dyrektor Biura Regionalnego w Poznaniu PARP, Agnieszka Kozakiewicz Starszy Specjalista PARP, Jacek Zwolak Prezes Zarządu Pomorskiego Funduszu Rozwoju w Gdańsku, Jacek Baczewski Pomorski Fundusz Rozwoju oraz Piotr Łączny Prezes Zarządu Towarzystwa Rozwoju Powiśla.

Po przyjęciu porządku obrad pierwszym tematem było omówienie gali Malborski Mistrz Biznesu 2021. Podnoszący się z roku na rok poziom konkursu można zawdzięczać zaangażowaniu coraz większej liczby uczestników oraz sponsorów, którymi byli lokalni przedsiębiorcy. Doskonałe miejsce organizacji gali w sali Muzeum Zamkowego oraz uroczystej kolacji w Hotelu Malbork to wykorzystanie lokalnych instytucji do realizacji wydarzeń gospodarczych na bardzo wysokim poziomie. Miejscowi artyści oraz laureaci poprzednich edycji konkursu aktywnie uczestniczyli w organizacji i obsłudze gali.

Przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości omówili program” System wczesnego ostrzegania mikro małych i średnich przedsiębiorstw w okresowych trudnościach.” Była to doskonała okazja do zapoznania się z propozycją PARP oraz zdania pytań.

Ważnym tematem było przedstawienie propozycji stawek podatkowych w roku 2023 dla lokalnych przedsiębiorców. Z analizy 14 ościennych samorządów wynika, że miasto Malbork ma jedne z najniższych podatków. Jeśli w przyszłym roku ościenne samorządy utrzymają poziom ustawowo najwyższych stawek, Malbork zostanie najtańszym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z propozycji zwiększenia stawek tylko o poziom inflacji.

Dyskusja oraz liczne pytania do Burmistrza Miasta Malborka zakończone głosowaniem przez Członków Rady, przyczyniło się do wydania pozytywnej opinii Rady, która poparła przyjęcie zaproponowanych przez Burmistrza stawek podatkowych w roku 2023.

W dalszej części spotkania omawiano aktualną sytuację cen prądu na rynku oraz inflacje mającą wpływ na zwiększenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Uczestnicy spotkania otrzymali także informację dotyczącą zmiany uchwały Rady Miasta Malborka przedłużającej okres realizacji inwestycji do 5 lat. Przyczyni się to do ubiegania się o zwolnienie z podatku od nieruchomości dla nowych inwestycji aktualnie realizowanych i przyszłych inwestycji na terenie miasta Malborka.