Wtorek, 27 lutego 2024. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Jodek potasu. Szczegóły ewentualnej dystrybucji

2022-10-06 13:16:29 (ost. akt: 2022-10-06 13:35:28)

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej,w ubiegłym tygodniu do Urzędu Miasta Malborka przekazano tabletki zawierające jodek potasu.

W przypadku zagrożenia skażeniem radiacyjnym będą one wydawane mieszkańcom w 6 rozmieszczonych na terenie miasta Malborka punktach.

Podejmowane obecnie działania to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że obecnie takiego zagrożenia nie ma, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego komunikat o tym zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych. Dystrybucja tabletek ruszy po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Profilaktyka jodowa
Przyjęcie dystrybuowanej przez rząd tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu się. Tabletkę taką należy przyjąć niezwłocznie (w ciągu 2 godzin) od komunikatu właściwych służb. W przypadku późniejszego przyjęcia działanie tabletek nadal pozostaje korzystne w ciągu do 8 godzin od wystąpienia skażenia.

Dawkowanie jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej:
• Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 2 tabletki
• Dzieci od 3 do 12 lat: 1 tabletka
• Dzieci od miesiąca do 3 lat: ½ tabletki
• Noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc: ¼ tabletki
• Kobiety w ciąży: 2 tabletki. Jest to dawka zapewniająca ochronę również dziecku.
• Karmiące piersią: 2 tabletki Noworodki, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dorośli powyżej 60 lat nie powinni przyjmować więcej niż jedną dawkę.

Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią, można rozkruszyć tabletki i rozprowadzić je w wodzie, syropie lub innym płynie. Całkowite rozpuszczenie tabletki może trwać do 6 minut. Należy upewnić się, że tabletka jest całkowicie rozpuszczona przed podaniem jej dziecku. Pojedyncze przyjęcie wyżej opisanych dawek chroni przed możliwym wchłonięciem radioaktywnego jodu.

- Przyjęcie większej niż podana powyżej dawki leku Jodek potasu nie zwiększa działania ochronnego.
- Jeśli pacjent przyjmie za dużą dawkę leku Jodek potasu, może wystąpić zatrucie jodem z ciężkimi działaniami niepożądanymi, jak zaburzenia oddychania i zaburzenia serca.
- W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku Jodek potasu, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Więcej informacji na temat profilaktyki jodowej można znaleźć w poniższej ulotce.
http://m.82-200.pl/2022/10/orig/jodek1-8625.jpg
http://m.82-200.pl/2022/10/orig/jodek2-8624.jpg

6 punktów dystrybucji w mieście Malborku
Punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu na terenie miasta Malborka zostały wyznaczone w uzgodnieniu z Wojewodą Pomorskim w następujących lokalizacjach:
• Apteka „Apteka w Kałdowie” ul. Solskiego 1
• Apteka „Centrum Zdrowia” ul. Konopnickiej 10
• Apteka „Miodowa” ul. Michałowskiego 23
• Apteka „Gemini” ul. Kotarbińskiego 10
• Apteka „Apteka DOZ” ul. Koszykowa 2 lok. 1
• Apteka „Dr MAX” ul. Kościuszki 16

Przypominamy, że wydawanie preparatu zostanie uruchomione dopiero w sytuacji zagrożenia radiacyjnego, po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.