Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Młodzi żeglarze z Malborka na Pomorskich Żaglach Wiedzy

2022-09-26 08:39:37 (ost. akt: 2022-09-26 11:05:30)

Młodzież z Malborka wzięła udział w Pierwszych Regatach Żeglarskich o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, które odbył się w miniony piątek 23 września br. na jeziorze Wdzydze.

Regaty były częścią projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy”, w ramach którego nasze miasto przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zakupiło 10 łodzi żaglowych.

Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 120 szkół województwa pomorskiego.

W regatach wystartowali młodzi adepci żeglarstwa z pomorskich szkół biorących udział w projekcie edukacyjnym „Pomorskie Żagle Wiedzy”, obejmującym również m.in. zajęcia i obozy żeglarskie dla dzieci i młodzieży, wycieczki edukacyjne, jak również warsztaty bezpiecznego zachowania na wodzie.

Malbork był reprezentowany przez 15 osobową grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2, na czele z burmistrzem Markiem Charzewskim. Uczniowie pod opieką wykwalifikowanych instruktorów - Karola Chlebowskiego i Bartosza Błachuta - ścigali się na wodach jeziora Wdzydze w dwóch grupach: podstawowej i zaawansowanej.

Dla uczestników imprezy przygotowano piknik edukacyjny na terenie stanicy wodnej PTTK. Można tam było zapoznać się z budową jachtu oraz rodzajami ożaglowania. Edukatorzy przedstawiali najważniejsze zasady manewrowania na wodzie oraz postępowania w razie wypadku lub awarii. Dodatkowo, dla chętnych dostępne były gry i zabawy związane z literaturą marynistyczną, a na zakończenie regat odbył się koncert szantowy.

Za udział w sobotnim przedsięwzięciu jak i za koordynację i realizację całego projektu „Żagle Pomorza” w Malborku odpowiedzialna jest Marta Borowiec, główny specjalista ds. planowania, pozyskiwania i rozliczania funduszy, Wydziału Projektów Rozwojowych Urząd Miasta Malborka

informacja i zdjęcia: Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Malborka