Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Grupa Biegowa Malbork w Onico Półmaraton Gdynia

2017-03-23 13:48:04 (ost. akt: 2017-03-23 14:02:09)

W ubiegłą niedzielę 19 marca Grupa Biegowa Malbork miała okazje zmierzyć się z dystansem 21 kilometrów podczas drugiej edycji Onico Gdynia Półmaraton. W zawodach wzięło udział ponad 6 tys. zawodników pochodzących z ponad 30 państw. Oprócz reprezentantów z Polski, których było oczywiście najwięcej, w zmaganiach wzięli udział również biegacze z Ukrainy, Niemiec, Rosji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Holandii czy Maroka. Nie zabrakło oczywiście absolutnych faworytów, czyli obywateli Kenii i Etiopii.

Poniżej relacja z biegu:
Udział w Gdyni był jednym z najważniejszych w wiosennym kalendarzu startowym Grupy Malbork. To nie tylko zwieńczenie zimowych treningów, ale doskonały sprawdzian formy przed zbliżającym sie maratonem w Gdańsku. Warunki pogodowe, jakimi przywitała nas Gdynia można określić, jako dość wymagające. Z samego rana padał deszcz ze śniegiem, temperatura oscylowała w granicach 3 stopni Celsjusza i było wyjątkowo wietrznie. Trudne warunki kończącej sie zimy nie przeszkodziły w pobiciu organizacyjnego rekordu frekwencji. Na starcie półmaratonu pojawiło się ponad 2000 zawodników więcej niż w ubiegłym roku. Oznacza to, że Gdyńska "połówka" na dziś jest największą imprezą tego typu na Pomorzu.

Organizatorzy doskonale poradzili sobie z taką masa biegaczy. Zawodnicy zostali podzieleni na liczące po kilkaset osób grupy, które startowały w kilkuminutowych odstępach. Pierwsza fala wyruszyła punktualnie o godz. 10, a ostatnia niecałe pół godziny później. Nie było tłoku tak, że każdy mógł powalczyć o jak najlepszy wynik. W porównaniu z ubiegłoroczną trasa wyścigu zdecydowanie szybsza, zmniejszona została liczba podbiegów i zbiegów. Suma przewyższeń wyniosła dokładnie 132 metry. Najniższy punkt znajdował się na wysokości 1 m n.p.m., a najwyższy 51 m n.p.m. Tradycyjnie jednym z najtrudniejszych elementów był podbieg na ulicy Świętojańskiej, do pokonania dwukrotnie, na samym początku biegu i w kluczowym, kryzysowym momencie, czyli 17-18 kilometrze. Długie odkryte odcinki raz z wiatrem raz pod wiatr

W tym dniu na trasie półmaratonu Grupę Malbork i rodzime miasto reprezentowali Agata Barnaś, Maciej Frankiewicz, Maciej Wiśniewski, Adam Remlajn i Ryszard Huzar. W wyniku kontuzji z biegu musiał zrezygnować Arek Dylert i Jacek Kmieć, doskonale jednak sprawdzili sie w koli kibiców i wsparcia podczas zawodów. Wraz z innymi członkami Grupy Moniką Kosianowską, Barbarą Sosną i Krzysztofem Barnasiem gorąco dopingowali walczących z czasem i zmęczeniem biegaczy. To był dobry dzień, mimo wszystkich utrudnień pogodowych nową "życiówką" może pochwalić się Agata Barnaś, Adam Remlajn i Ryszard Huzar. Tym razem w roli pacemakera Maciej Frankiewicz pomagał w uzyskaniu jak najlepszego czasu Agacie, zadanie to zostało wykonane w 100% – wynik poprawiony o ponad 10 minut. Adam i Ryszard za trzy tygodnie biorą udział w III Gdańsk Maraton i niedzielna „połówka” był doskonałym sprawdzianem formy przed startem na „królewskim dystansie”.

Wszystkim zawodnikom biorącym udział w Onico Gdynia Półmaraton gratulujemy wyników.

WYNIKI GRUPY MALBORK:
- BARNAŚ AGATA, OPEN 1015, K /69, kat. wiekowa K30 /31, czas netto: 01:38:05
- FRANKIEWICZ MACIEJ OPEN 1016, M /947 kat. wiekowa M40 /295, czas netto: 01:38:06
- WIŚNIEWSKI MACIEJ OPEN 1387, M /1287 kat. wiekowa M40 /413, czas netto: 01:41:14
- REMLAJN ADAM OPEN 3643, M /3097, kat. wiekowa M40 /1047, czas netto: 01:56:41
- HUZAR RYSZRD OPEN 3872, M /3248, kat. wiekowa M40 /1081, czas netto: 01:58:02

Ciekawostką, o której warto wspomnieć, jest to, że gdyński półmaraton pretenduje, jako oficjalny kandydat Polski do organizacji Mistrzostw Świata w tejże dyscyplinie w 2020 roku. Taką decyzję podjął w połowie listopada ubiegłego roku Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Za dwa tygodnie 01.04.2017 wracamy do Gdyni na II Bieg z cyklu GPX Gdyni w Biegach Górskich. Zapraszamy również w najbliższą sobotę na zakończenie zimowej edycji „Poranki z Grupą Malbork”. Ostatni raz w tym sezonie spotykamy się i biegamy bulwarem nad Nogatem, od kwietnia rusza akcja Wieczorynki z GM.

Szczegóły na stronie Klubu: www.grupamalbork.pl
tekst: Maciej Frankiewicz, foto: Jacek Kmieć, Agata Masiulaniec www.biegowyswiat.pl